Nájemníci budou platit o polovinu víc za opravy v bytech
Nájemce je povinen zajištovat a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Za ostatní opravy pak odpovídá pronajímatel. Nařízení o běžné...
Cena bitcoinu zlomila další rekord
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve středu vyšplhala na rekordních více než 109 481 dolarů (zhruba 2,4 milionu korun).
Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Ekonomické vyhlídky EU se zhoršují

17.02.2025 Potvrdil se velmi nízký růst eurozóny. Podle zpřesněných údajů ekonomika zemí platících eurem ve 4Q 2024 meziročně vzrostla jen o 0,9 %. I když se jednalo o předpokládané číslo, přesto se jedná o velké zklamání, a to především v kontextu aktuální situace. O rychlejším růstu můžeme hovořit v případě Španělska, které vzrostlo o 3,5 %, následovalo Nizozemsko s růstem o 1,8 %. Důležité ekonomiky rostou kladnou nulou, což de facto prakticky znamená stagnaci. Největší ekonomika EU Německo dokonce padá. S těmito výsledky se Evropa nerozběhne.
K tomu se přidává lednová inflace v Polsku, která meziročně vzrostla o 5,3 %, což je doslova studenou sprchou. Jedná se o silné zrychlení tempa zdražování, které povede k očekávání vyšších sazeb na zlotém, a to bude znamenat další možné posilování zlotého. Ještě slabším růstem se může pochlubit Rumunsko, které šlo nahoru jen o 0,7 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Německo se připravuje na horší časy

14.08.2019 Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu opět klesla, dostala se tak na nejnižší úroveň od konce roku 2011. Vyplývá to z průzkumu institutu ZEW. Hospodářské vyhlídky Německa podle institutu podkopává eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou i rostoucí pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.
Index důvěry v srpnu klesl na minus 44,1 bodu z červencových minus 24,5 bodu. Dostal se tak nejníže od prosince 2011. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mnohem mírnější pokles, a to na minus 28,5 bodu. "Ukazatel ekonomické nálady signalizuje výrazné zhoršení vyhlídek německé ekonomiky," uvedl prezident institutu Achim Wambach. Německý statistický úřad ve středu zveřejní údaje o vývoji německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V prvním kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil 0,4 procenta, ve druhém čtvrtletí však řada ekonomů počítá s poklesem.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská komise podezřívá T-Mobile, O2 a CETIN z monopolu

12.08.2019 Evropská komise (EK) podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů Evropské unie. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se v prohlášení EK. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody.
Komise zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. EK v něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu. Český telekomunikační úřad, který je tuzemským regulátorem, uvítal, že Evropská komise po třech letech vydala předběžné stanovisko. "Bude však třeba počkat na finální zhodnocení, když některé skutečnosti, o něž se vyjádření opírá, se v průběhu času vyvíjely, například odsouhlasená akvizice Vodafone a UPC," řekl mluvčí Martin Drtina. Vodafone se sdílení sítí neúčastní. Společnosti kritizované EK zahájily spolupráci v roce 2011 a neustále ji rozšiřují. Dohoda o sdílení sítí je přitom běžnou praxí, která umožňuje operátorům snížit náklady a usnadnit rozvoj sítí. Většinou je prospěšná pro spotřebitele, protože přináší rychlejší rozvoj sítí, úspory nákladů a pokrytí venkovských oblastí. Může mít ale i negativní dopad na hospodářskou soutěž.
(Zdroj: aktualne.cz)

Krátké nadechnutí německého průmyslu

07.08.2019 Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 procenta, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali v průměru zvýšení zakázek jen o půl procenta, nejvyšší údaj počítal s růstem o 1,2 procenta. Květnový údaj by revidován na pokles o dvě procenta místo původně uváděného propadu o 2,2 procenta. Německá ekonomika je silně orientovaná na vývoz. V poslední době však čelí vážným problémům kvůli obchodním sporům, ochlazení globální ekonomiky a nejistotě související s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. Všeobecně se očekává, že za druhé čtvrtletí vykáže pokles, ke kterému výrazně přispěje zpracovatelský sektor. Ten se na celkovém ekonomickém výkonu podílí zhruba pětinou. Domácí zakázky se snížily o jedno procenta. Objednávky ze zahraničí naopak stouply o pět procent, z toho ze zemí mimo eurozónu o 8,6 procenta, zatímco z eurozóny klesly o 0,6 procenta. Zájem o polotovary a kapitálové zboží rostl, poptávka po spotřebním zboží naopak klesla.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropské banky: Odpuzovač kapitálu investorů

04.08.2019 Když se investor podívá na akciový index evropských bank, musí mu z něj být trochu smutno. Nebo v případě, že se se svým kapitálem tomuto sektoru vyhýbá, snad se v něm objeví alespoň náznak soucitu s těmi méně šťastnými (spolu s pocitem úlevy). Zároveň by si však měl investor položit otázku, jak je možné, že se hodnota indexu nachází nejníž za poslední tři roky. A ještě poblíž hodnot, které měl během nejhorších krizových období. Je situace skutečně tak zlá, aby se dala srovnávat s finanční krizí v roce 2009, dluhovou krizí v roce 2012 a monetárním stimulem vybičovaným na maximum v roce 2016? Odpověď zní: Ne, věci jsou nyní neporovnatelně lepší, ale trh evropské banky i tak zatracuje.
Začněme tradiční návratností vlastního kapitálu, která je pro banky hlavním ukazatelem ziskovosti. Během finanční krize se tento ukazatel nepřekvapivě propadl prudce do záporu, kam se vrátil i během evropské dluhové krize a opět se k němu přiblížil v letech 2015 a 2016. Logika by tedy napovídala, že se rentabilita propadla i teď. Opak je však pravdou − ukazatel se už poslední tři roky tvrdošíjně dere vzhůru. A to dokonce v prostředí záporných úrokových sazeb, se stagnujícími výnosy a jen díky zeštíhlení výsledovek skrze sekání nákladů a vyčištění rozvah od problémových úvěrů. A i když se americkým protějškům rentabilita pořád nemůže vyrovnat, nachází se nejvýš od roku 2010. Vnímavější čtenář by okamžitě mohl poznamenat, zda to není poklesem kapitálu, což by pro banky nebylo zdravé. Jenže tím to také není. Banky mají nejnaditější kapitálové polštáře od dluhové krize a ty největší pravidelně procházejí zátěžovými testy regulátorů.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Vilém
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
n? partner