Evropská populace stárne
10.01.2024
Potřebujeme o milion migrantů ročně víc, tvrdí eurokomisařka. Problém stárnutí populace a ztráty pracovní síly vyžaduje zvýšení legální migrace do zemí Evropské unie o přibližně milion lidí ročně, prohlásila komisařka EU pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová.
Zároveň zdůraznila nutnost předejít nelegální migraci. V roce 2021 vstoupilo na území EU podle údajů EU přibližně 3,5 milionu migrantů, z nichž více než 300 000 přišlo nelegální cestou. Johanssonová během projevu v Aténách uvedla, že je nezbytné zvýšit počet legálních přistěhovalců do EU. "Legální migrace funguje velmi dobře, ale stále to nestačí," prohlásila eurokomisařka. Pracovní síla v EU se podle ní ročně snižuje o milion lidí, a proto je nezbytné, aby legální migrace rostla přibližně o jeden milion ročně, což považuje za velkou výzvu. Johanssonová apelovala na členské státy, aby bojovaly proti nelegální migraci, která každoročně přináší statisíce lidí z Afriky a Blízkého východu do EU, často riskujících své životy na nebezpečných trasách.
I přesto, že počet nelegálních migrantů rapidně klesl od vrcholu v roce 2015, kdy EU zaznamenala přes milion překročení hranic, začal od roku 2020 opět stoupat.
Členské státy EU se v minulém roce dohodly na nových pravidlech týkajících se spravedlivějšího rozdělování nákladů souvisejících s migrací a na opatřeních k omezení počtu lidí využívajících služby převaděčů. Johanssonová zdůraznila, že v boji proti převaděčským sítím je nezbytná spolupráce na globální úrovni.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Švýcarská ekonomika navzdory silnému franku solidně roste
06.09.2016
Švýcarská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí nejrychlejším tempem od prudkého posílení franku na počátku roku 2015. Hrubý domácí produkt (HDP) země vzrostl meziročně o dvě procenta, což byl více než dvojnásobek odhadů ekonomů. Vyplývá to z úterních vládních statistických údajů.
Švýcarská centrální banka v lednu 2015 překvapivě zrušila politiku udržování kurzu eura vůči franku nad 1,20 CHF, kterou zavedla v září 2011, aby ochránila ekonomiku před negativními dopady silné domácí měny na vývoz. Frank poté nárazově zpevnil o zhruba 13 procent, což podkopalo export, tradiční motor švýcarské ekonomiky. Loni sice švýcarská ekonomika zpomalila růst na 0,8 procenta z dvouprocentního tempa v roce 2014, recesi se však vyhnula. Švýcarská vláda pro letošní rok předpověděla zrychlení růstu na 1,6 procenta. HDP ve druhém čtvrtletí v mezičtvrtletním srovnání stoupl o 0,6 procenta. Bylo to nejsilnější tempo růstu od konce roku 2014. Ekonomiku podpořila jak bilance zahraničního obchodu, tak zvýšená vládní spotřeba, citovala agentura Reuters švýcarské vládní statistiky.
zdroj: ihned.cz
Nezaměstnanost mladých v EU roste, nejhůře je na tom Itálie
18.08.2016
Více než šestina mladých lidí v Evropské unii ve věku 20 až 24 let nemá práci, přestože už dokončila studium nebo jinou profesní přípravu. Během deseti let se podíl těchto nezaměstnaných zvýšil z 16,3 na 17,3 procenta z celkového počtu obyvatel v tomto věku.
Nejhorší je situace v Itálii, kde bez studia či práce zůstává téměř třetina (31,1 procenta) lidí ve věku 20 až 24 let. Více než jeden člověk z pěti je ve stejné situaci také v Řecku, Rumunsku, Bulharsku, Španělsku a na Kypru. Naopak nejlépe jsou na tom Nizozemsko (7,2 procenta), Lucembursko, Dánsko, Německo a Švédsko.
zdroj: ihned.cz
Německé RWE klesl v pololetí provozní zisk o sedm procent
11.08.2016
Provozní zisk německé energetické skupiny RWE klesl v prvním pololetí o sedm procent na 1,88 miliardy eur (50,8 miliardy korun), a zaostal tak za odhady. Oznámila to ve čtvrtek společnost, která působí rovněž v České republice. Pokles zisku vysvětluje nečekanými ztrátami v obchodní divizi, kterou si ponechá, až zdravou část svého podnikání upíše na podzim na burze.
Analytici v anketě Reuters očekávali, že provozní zisk za prvních šest měsíců dosáhne v průměru 2,03 miliardy eur. RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu za tamní energetickou jedničkou E.ON. Ten ve středu oznámil, že se v prvním pololetí propadl do ztráty 3,03 miliardy eur, zejména kvůli rozsáhlým odpisům souvisejícím s elektrárenskou divizí Uniper, která by měla příští měsíc vstoupit na burzu. RWE, E.ON a další německé energetické podniky se potýkají s propadem velkoobchodních cen elektrické energie, s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii a s masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.V České republice je RWE největším hráčem na trhu s plynem. Firma v tuzemsku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu koncových zákazníků.
zdroj: ihned.cz
Spotřebitelské ceny v eurozóně se překvapivě vrátily k růstu
30.06.2016
Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu podle prvního rychlého odhadu vrátily k růstu, když v předchozích čtyřech měsících klesaly nebo stagnovaly. Meziroční inflace činila 0,1 procenta. V květnu se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat.
Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali, že inflace zůstane na nule. Ceny energií sice v červnu klesly, avšak tempo jejich poklesu výrazně zpomalilo. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslové zboží rostly. Nejvyšší růst zaznamenaly ceny v sektoru služeb, který je největším sektorem ekonomiky eurozóny, a to o 1,1 procenta. Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila stejně jako v květnu 0,8 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace zrychlila na 0,9 procenta z 0,8 procenta v květnu.
zdroj: ihned.cz