Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)

Inflace v Evropské unii se v červenci snížila na 6,1 procenta

28.08.2023 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se inflace snížila o jeden procentní bod na 10,2 procenta, i tak ale zůstává čtvrtá nejvyšší v EU. V případě eurozóny statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož inflace zpomalila na 5,3 procenta z červnových 5,5 procenta.
Před rokem, kdy se ceny rekordně zvyšovaly zejména kvůli nevídanému zdražování energií, inflace v EU dosáhla 9,8 procenta. V zemích používajících euro činila 8,9 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v EU v červenci beze změny. V eurozóně klesly o 0,1 procenta. Nejnižší byla meziroční inflace v Belgii, kde činila 1,7 procenta. V Lucembursku ceny meziročně stouply o dvě procenta a ve Španělsku o 2,1 procenta. Naopak nejvyšší byla inflace v Maďarsku, a to 17,5 procenta. Na Slovensku a v Polsku činila 10,3 procenta. Ve srovnání s červnem inflace zpomalila v 19 členských zemích a v sedmi zrychlila. Ve Švédsku zůstala na stejné úrovni. Ceny energií se v eurozóně v červenci meziročně snížily o 6,1 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží vzrostly o pět procent a ve službách o 5,6 procenta. Navzdory zpomalování zůstává inflace v eurozóně vysoko nad dvouprocentním cílem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) jako strop cenové stability. ECB ve snaze bojovat s vysokou inflací od loňska zvyšuje základní úrokové sazby. Koncem července zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. O růstu sazeb rozhodla už podeváté za sebou.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Evropské akcie jsou nejníže za poslední dva roky

29.12.2018 Evropské akcie ve čtvrtek sestoupily nejníže za více než dva roky kvůli přetrvávajícím obavám investorů ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Dolů po středečním prudkém růstu zamířily rovněž akciové trhy ve Spojených státech. Nakonec ale ztráty smazaly a skončily v plusu.
Panevropský akciový index STOXX 600 se ve čtvrtek dostal na nejnižší úroveň od listopadu 2016. Obchodování uzavřel s poklesem o 1,69 procenta na 329,58 bodu. Od začátku letošního roku již ztrácí více než 15 procent. Je tak na cestě k nejhoršímu celoročnímu výkonu od roku 2008, napsala agentura Reuters. Náladu na akciových burzách ovlivnila zpráva, že zisky čínských průmyslových společností v listopadu zaznamenaly první pokles za téměř tři roky. To posílilo obavy ohledně vývoje světové ekonomiky. Americké akcie v závěru čtvrtečního obchodování smazaly předchozí výrazné ztráty a opět posílily. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, tak vzrostl o 1,14 procenta na 23 138,82 bodu. Během dne přitom index sestoupil až na 22 267,42 bodu. Ve středu vzrostl o téměř pět procent na 22 878,45 bodu a poprvé v historii si během jednoho dne připsal více než tisíc bodů. Širší index S&P 500 ve čtvrtek díky oživení v závěru obchodní seance stoupl o 0,86 procenta na 2488,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,38 procenta na 6579,49 bodu.
(Zdroj: ihned.cz)

Venezuela kolabuje, plastická chirurgie však zažívá boom

27.12.2018 Zatímco značná část venezuelské ekonomiky v posledních letech kolabuje, jeden z oborů zažívá boom. Je jím plastická chirurgie, kvůli níž přijíždějí do této jihoamerické země ročně tisíce žen, aby si v kolébce mnoha královen krásy nechaly vylepšit postavu.
Důvodem je relativně nízká cena. Mnohé Venezuelky, které zemi opustily před lety kvůli krizi, se nyní do vlasti vracejí právě třeba kvůli liposukci či zvětšení prsou. Informoval server BBC Mundo. Podle údajů Mezinárodní společnosti pro estetickou plastickou chirurgii (Isaps) je Venezuela v první dvacítce zemí světa s největším počtem provedených estetických plastických operací. V roce 2014 byla dokonce osmá na světě s asi 29 tisíci takových operačních výkonů. V posledních letech přijíždějí ženy například z USA, Kolumbie či Panamy, uvedl v reportáži serveru BBC Mundo Ramón Marín, jeden z venezuelských plastických chirurgů. "Zatímco příliv místních pacientek se v posledních měsících výrazně snížil, cizinky nás drží nad vodou," uvedl Marín.
(Zdroj: aktualne.cz)

Miliony zaměstnanců v EU ohrožuje rakovina

21.12.2018 Jen v Česku je při své práci ohroženo rakovinou půl milionu lidí. Evropský parlament proto schválil nová pravidla, která mají za úkol lépe ochránit pracovníky v EU před látkami, které toto onemocnění způsobují.
Se škodlivými látkami v zemích EU přichází v rámci svého povolání běžně do styku přibližně 20 milionů pracovníků. Větší ochranu by jim měla poskytnout upravená směrnice, kterou v prosinci schválil Evropský parlament. Nově legislativa zahrnuje limity pro osm látek, které způsobují rakovinu po vdechnutí nebo při styku s kůží. Řadí se mezi ně také naftové výpary a zplodiny nebo vyjetý motorový olej. Už loni přidali europoslanci ke směrnici z roku 2004 omezující množství škodlivin na pracovištích jedenáct karcinogenů a stanovili jejich maximální limity. Zároveň se vyslovili pro větší kontrolu látek s vlivem na plodnost a rozmnožovací funkce. Vyzvali také zaměstnavatele ve členských zemích EU, aby více dbali na rizika pro své zaměstnance a zavedli preventivní opatření.
(Zdroj: aktualne.cz)

Huawei v Evropě dále naráží

20.12.2018 Vztahy mezi Pekingem a Západem se dále kalí. Tentokrát kvůli čínskému nadnárodnímu koncernu Huawei Technologies, jehož zařízení pro mobilní telekomunikace se používá prakticky po celém světě. Společnost má rozsáhlé plány v dodávkách pro superrychlou mobilní síť páté generace (5G). Významně pokročila ve vývoji špičkových technologií, bez nichž není její výstavba myslitelná. Je velice vážným konkurentem švédského Ericssonu i finské Nokie.
Západní země, především USA, ale varují, že vyspělá čínská technologie může posloužit jako "zadní vrátka" pro kybernetickou špionáž ve prospěch Pekingu. Huawei to odmítá. Zdůrazňuje, že je soukromá firma, jež se do politiky nemíchá. Ale jak poznamenává list Wall Street Journal, nelze přehlédnout, že vláda v Pekingu naléhá na firmy, aby jí byly nápomocny v jejím úsilí o posilování čínského vlivu ve světě. USA už na počátku letošního roku vyzvaly své spojence, aby ze svých plánů na výstavbu sítě 5G jako dodavatele vyloučili Huawei. Bez váhání je podpořily Austrálie, Nový Zéland a Japonsko. Jeho konglomerát Softbank hodlá nahradit čínské zařízení používané pro stávající síť 4G hardwarem od švédského Ericssonu a finské Nokie.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Stanislav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner