Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Evropa zaspala, jeden z možných scénářů je ten japonský
16.01.2020
Málokdo se mezi špičkami českého byznysu pohybuje tak dlouho jako Magdalena Souček. Už na začátku 90. let, v necelých třiceti letech, stála u zrodu poradenských služeb, které do Česka přišly ruku v ruce se zahraničními investory.
Tehdy se vrátila z emigrace a založila pobočku holdingu Arthur Andersen. Počátkem tisíciletí ale pro firmu a její zaměstnance přišlo těžké období. Reputaci přední konzultantské firmy na daně a audit poškodil krach velkého klienta v USA, energetického koncernu Enron. Několik let poté, co v roce 2002 pražskou pobočku převzal konkurent Ernst & Young (dnes EY), Souček ale opět uspěla: dostala se znovu do vedoucí role a od roku 2011 má už na starosti i část byznysu ve střední Evropě a na Balkáně.
Potraviny jsou nejdražší za pět let
13.01.2020
Světové ceny potravin se v prosinci třetí měsíc za sebou zvýšily a ocitly se nejvýše za pět let. Hlavním důvodem jsou dražší rostlinné oleje, cukr a mléko, ale i fakt, že se zotavily ceny obilovin. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozími měsíci o 2,5 procenta na 181,7 bodu. To je nejvyšší hodnota od prosince 2014. Za celý rok průměrná hodnota indexu činila 171,5 bodu. Proti roku 2018 se zvýšila o 1,8 procenta, zatím však zůstává hluboko pod vrcholem z roku 2011, který činil 230 bodů. Index cen obilovin se zvýšil o 1,4 procenta. Způsobil to hlavně růst cen pšenice kvůli vysoké poptávce z Číny a logistickým problémům vlivem stávek ve Francii. Ceny rostlinného oleje se zvýšily o 9,4 procenta. Ceny mléčných produktů pak vzrostly o 3,3 procenta, a to kvůli zdražení sýrů a sušeného odstředěného mléka, které překonalo pokles cen másla a sušeného plnotučného mléka. Cena cukru vzrostla o 4,8 procenta vlivem zvýšené poptávky po etanolu po růstu cen ropy.
Amazon zvažuje, že v Německu otevře kamenné obchody
07.01.2020
Americký internetový prodejce Amazon.com zvažuje, že otevře v Německu kamenné obchody. Řekl to šéf německých operací Amazonu Ralf Kleber v rozhovoru s listem Welt am Sonntag, žádné další detaily však neposkytl. Německo je po Spojených státech druhým největším trhem Amazonu.
Amazon má v současnosti kamenné obchody v USA a v Británii. Jsou mezi nimi řetězec supermarketů pod značkou Whole Foods a obchody s potravinami bez pokladen Amazon Go. Firma také oznámila, že v USA plánuje nový řetězec supermarketů, napsaly agentury Bloomberg a Reuters. "Faktem je, že víme, že zákazníci nakupují offline a mají rádi rozmanitost," řekl Kleber. Zatím se však nechtěl vyjádřit ke konkrétním cílům ani termínu, kdy by mohl být otevřen první obchod. V Německu zatím Amazon v kamenných obchodech působil jen formou tzv. pop-up obchodů, otevíraných jen na určité časové období. Kleber v rozhovoru také kategoricky odmítl spolupráci s odborovou organizací Ver.di při jednání o mzdách a pracovních podmínkách. "Je potřeba se zbavit myšlenky, že je možné být sociálně spravedlivým zaměstnavatelem, jen když patříte k určitému sdružení," prohlásil Kleber.
Německo vyklízí pozice v žebříčku nejdražších firem světa
02.01.2020
O titul nejdražší společnosti světa, veřejně obchodované na burze, soupeřily letos americké technologické koncerny Apple a Microsoft. Do začátku prosince těsně vedl Apple s tržní kapitalizací 1,12 bilionu eur.
Pak ale obě firmy překonal největší ropný koncern světa Saudi Aramco, který investorům poprvé veřejně nabídl půldruhého procenta akcií. Pozice naopak vyklízejí společnosti z Německa.