Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Škoda Auto je druhá největší firma střední Evropy
07.09.2018
Jen pět firem z Česka se dostalo mezi první dvacítku největších firem střední Evropy. Na druhém místě je Škoda Auto, na 11. Alpiq Energy, na 12. místě Hyundai, 16. místo obsadil Unipetrol a 19. RWE Supply & Trading. Žebříček sestavila firma Coface pro polský deník Rzeczpospolita.
Seznam, zveřejněný v rámci 28. ročníku Ekonomického fóra v jihopolské Krynici, byl sestaven na základě obratu. Součástí žebříčku nejsou banky a další finanční instituce. O svých výsledcích totiž informují odlišným způsobem, a podle autorů by proto bylo složité je porovnávat s výrobními či obchodními firmami. Největší středoevropskou firmou je polský polostátní palivový koncern PKN Orlen, který je většinovým vlastníkem českého Unipetrolu.
Odchod Britů z EU nejvíce pocítí automobilový průmysl
06.09.2018
Tuzemský výrobce skleněných fasád Sipral nyní ve Velké Británii pracuje na čtyřech projektech. Jejich hodnota je téměř čtyři miliardy korun. Každý den opustí továrnu v Jirnech u Prahy osm kamionů, které nikdo nestaví na hranicích a nemusí platit žádné clo. Díky tomu probíhají dodávky bez časových prodlev a firma může na stavbu mrakodrapů v Londýně dodávat přesně tolik výrobků, kolik je potřeba.
"V případě celních procedur a dovozního cla si celý náš logistický model neumím představit. Mělo by to vliv na ceny i dodávky," říká Radim Koštial, ředitel Sipralu. Podnik dodává skleněné pláště třeba i pro luxusní rezidenční projekt Wardian v londýnské čtvrti Canary Wharf. Podobně jako většina ze dvou desítek manažerů oslovených HN zatím Koštial věří, že k takzvanému tvrdému brexitu nakonec nedojde.
Legu pomohly vyšší tržby v Evropě a Číně
05.09.2018
Příjmy dánského výrobce hraček Lego se v první polovině roku stabilizovaly díky prodeji stavebnic dinosaurů a sportovních aut Bugatti. Celkové příjmy se snížily o pět procent na 14,3 miliardy dánských korun (49,4 miliardy Kč), bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však zůstaly beze změny, uvedla včera společnost. Loni příjmy firmy poprvé po více než deseti letech klesly.
Oživení firmy zkomplikoval bankrot největšího amerického řetězce hračkářství Toys"R"Us. Ke stabilizaci příjmů pomohla poptávka po nových produktech, jako řadě inspirované filmem Jurský svět. "Jsem spokojen, protože jsme si na letošek stanovili stabilizaci růstu a již jsme toho dosáhli v 1. pololetí," řekl agentuře Reuters generální ředitel Niels B. Christiansen. Nejrychleji rostoucími řadami byla Technic určená fanouškům technických modelů, Ninjago inspirovaná bojovníky nindža, Creator pro milovníky kreativních stavebnic a klasická řada. Pro Lego jsou důležité inovace, nové produkty mají každý rok v nabídce firmy podíl 60 procent.
Česko a další země odmítají plnit pravidla, unie nemá možnost je vymáhat
03.09.2018
Ve sportu se občas stává, že poražený tým nedokáže přijmout prohru a místo toho zpochybní pravidla. V poslední době se něco takového děje i v Evropské unii. Přibývá zemí, které vyhrožují, že nebudou respektovat právoplatně schválené zákony. Patří k nim i Česko.
V poslední době Brusel navrhl několik opatření, která se Česku nelíbí. Jsou to hlavně povinné kvóty na přijímání uprchlíků a takzvaná zbraňová směrnice, která omezuje držení některých typů zbraní. Česko nedokázalo přesvědčit dostatek ostatních států, aby tyto návrhy neprošly, a bylo přehlasováno.Kvóty Česko odmítlo plnit a Evropská komise (EK) ho kvůli tomu zažalovala u Soudního dvora EU, tedy nejvyššího soudu v osmadvacítce. Totéž se stane, pokud by Česko odmítlo naplňovat zbraňovou směrnici. Vládu k takovému kroku vyzývá opoziční ODS. "Když začne platná pravidla zpochybňovat jedna země, mohou se přidat další. Pokud by Česko svým chováním přispělo k rozkladu systému pravidel v EU, bylo by to pro nás velmi nebezpečné," říká Petr Kaniok z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity. "Pro menší země je vždycky výhodné, když funguje nějaký nadnárodní právní řád. V rámci něj mají větší vliv, než kdyby se rozhodovalo jen čistě podle síly každého státu," dodává Kaniok.