Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Německá ekonomika rekordně vzrostla, vydělává na tom i Česko

12.1.2018 Z Německa přišla dobrá zpráva pro Česko. Tamní ekonomika vzrostla v loňském roce podle předběžných odhadů o 2,2 procenta, tedy nejvíce od roku 2011. I díky tomu láme zahraniční obchod mezi Českem a Německem rekordy.
"Česko bylo loni vůbec poprvé v první desítce nejdůležitějších obchodních partnerů Německa. Tento post si zcela jistě udrží," říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Německo vykazuje rekordní čísla nejen u růstu ekonomiky, ale také u nezaměstnanosti a přebytku veřejných rozpočtů. Práci hledá nejméně lidí od znovusjednocení země v roce 1990 a přebytek rozpočtů se zvýšil z loňských 0,8 procenta na letošních 1,2 procenta HDP, v přepočtu bezmála bilion korun. Hospodářský růst hnala kupředu rostoucí spotřeba, investice i export. Podle institutu Ifo má německý růst v letošním roce dále zrychlit na 2,6 procenta HDP. Pro Česko bude podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma UniCredit bank, důležitý vývoj německého exportu. "Právě na něj je navázaná podstatná část české ekonomiky. Letošní vyhlídky vypadají i v tomto ohledu příznivě, snad s jedinou výjimkou mezi velkými exportními trhy Německa, a to Velkou Británií," dodává Sobíšek.
(Zdroj: ihned.cz)

Počet fondů zaměřených na kryptoměny se loni pětinásobně zvýšil

9.1.2018 Zájem o spekulace na vývoj ceny digitálních měn výrazně roste nejen v případě drobných investorů, hlavně z Asie, ale také mezi profesionálními obchodníky. Podle údajů britské analytické společnosti Autonomous Research se v loňském roce přibližně zpětinásobil počet fondů vydělávajících na pohybech kurzů virtuálních měn. Nejznámější a podle tržní hodnoty největší z nich je bitcoin.
Firma Autonomous Research odhaduje, že ke konci roku 2017 existovalo po celém světě 175 fondů, které nabízely investorům, zpravidla z řad movitých klientů, zhodnocení jejich peněz ve světě kryptoměn. Těch podle serveru Coinmarketcap.com existuje v současnosti přes tisíc. Pod správou mají tyto fondy mezi třemi a čtyřmi miliardami dolarů. Mnohdy jsou řízeny manažery, kteří se dříve zabývali investováním do tradičnějších nástrojů, jako jsou třeba akcie, komodity nebo dluhopisy. Zhruba třetina z těchto fondů se snaží aktivně vydělávat na každodenních velkých výkyvech cen bitcoinu a dalších podobných měn. Není totiž výjimkou, že se ceny v průběhu jednoho dne změní o 10, 20 či více procent. Takovým fondem je třeba newyorský BKCM Digital Asset Fund. Minimální výše investice do něj činí 250 tisíc amerických dolarů. S digitálními měnami obchoduje také německý Logos Fund. Ten se navíc snaží dosáhnout zhodnocení peněz svých investorů těžbou kryptoměn. Určen je pouze profesionálním investorům, když nejnižší vložená částka je 200 tisíc eur.
(Zdroj: ihned.cz)

Brusel zvolňuje pravidla pro farmáře

5.1.2018 Zemědělci v Česku mohou mít radost. V příštích letech by jim mohla zmizet část papírování. Zároveň do oboru může přitéct více peněz. Umožní to nařízení, které zvolňuje pravidla společné evropské zemědělské politiky. Dokument Omnibus začal v lednu platit v celé EU. V praxi to znamená, že si jednotlivé členské státy budou moci o některých věcech rozhodovat samy.
"Je to nezbytný krok, protože dřív byly jen náznaky a nyní máme konkrétní okruhy," hodnotí předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík dokument, který je nástřelem toho, jak by mělo zemědělství v Evropě vypadat v příštích letech. "Splnění těchto cílů bude ovšem možné hodnotit až s odstupem v závislosti na tom, jak bude nařízení implementováno také na národní rovině," tvrdí Jiří Felčárek z Agrární komory. České zemědělství spolkne ročně v průměru 50 miliard korun. Podle ministerstva zemědělství dokument EU nutně neznamená, že se dotace u konkrétních podniků zvednou, ale může se dostat na víc farmářů. Pokud Česko dokument přijme, zemědělci se budou moct po roce 2020 těšit na několik úlev. Ostatně za některé sami v Bruselu lobbovali. Například by již nemuseli v účetnictví dokazovat, jaká část jejich příjmu pochází opravdu ze zemědělské činnosti. O peníze doposud přišel ten, kdo se více než farmaření věnoval například provozu vodáren, pronájmu nemovitostí či sportovních a rekreačních areálů.
(Zdroj: ihned.cz)

Obnovitelné zdroje v Německu stlačují ceny elektřiny až do záporných hodnot

29.12.2017 Německo během posledních dvaceti let investovalo přes 167 miliard eur do zavedení a rozvoje ekologické energie. Tato obrovská částka má nyní neočekávaný dopad na německou ekonomiku. Informuje o tom deník New York Times.
Situace vyeskalovala na Štědrý den, kdy následkem teplého počasí a silných větrů dokázaly obnovitelné zdroje pokrýt téměř veškerou poptávku po elektřině v Německu. Ceny na trhu tak reagovaly poklesem do záporných hodnot. Situace přetrvávala až do pondělního rána. Ceny elektřiny se během posledního roku v Německu dostaly do záporných hodnot více než stokrát. V tu chvíli majitel elektrárny jakoby platí zákazníkovi za spotřebovávání energie. Negativní cenu energie způsobí stav, kdy nabídka elektřiny přesáhne poptávku. Poptávka po elektřině je zpravidla nižší o víkendech a během svátků, kdy se vyprázdní a zhasnou kanceláře. Objem výroby elektřiny je ale dopředu velmi těžké odhadnout. Větrné elektrárny během průměrně větrného dne vyprodukují 12 % veškeré elektřiny vyrobené v Německu, během velmi větrných dnů jí však dokážou vyrobit několikanásobně víc.
(Zdroj: ihned.cz)

České firmy hledají pracovníky po celé Evropě

27.12.2017 Sehnat zaměstnance v Česku je stále těžší. Počet míst, která firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, v listopadu opět vzrostl. Neobsazených je již 213 790 pracovních pozic, což je vůbec nejvíce v historii Česka.
Podniky přitom potřebují nabírat lidi. Tuzemská ekonomika zaznamenává jeden z největších růstů v Evropě. Firmy mají dostatek zakázek, na kterých mohou vydělat a díky tomu rychle růst. Brzdí je v tom však právě nedostatek kvalifikovaných pracovníků. "Trh je vyčerpaný. Kvůli extrémně nízké nezaměstnanosti už není, kde brát nové lidi. My už dnes dokonce zaměstnáváme i vězně, což se tady historicky nedělo. Proto si myslíme, že je třeba přijmout krátkodobé a protikrizové opatření a umožnit příchod pracovníků ze zahraničí, kteří pomohou situaci zlepšit," řekl na Fóru Hospodářských novin viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Ten kladně hodnotí vládní opatření, které před rokem umožnilo českým firmám získat středně a méně kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny. Od zahájení projektu v srpnu 2016 do konce listopadu letošního roku podaly firmy po celém Česku v rámci Režimu Ukrajina přes 1300 žádostí o více než osm tisíc uchazečů.
červenec 2018
T po út st čt so ne
26 25 26 27 28 29 30 1
27 2 3 4 5 6 7 8
28 9 10 11 12 13 14 15
29 16 17 18 19 20 21 22
30 23 24 25 26 27 28 29
31 30 31 1 2 3 4 5
Dnes má svátek Luboš
1
Důležitý termín
1
Svátek