Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)

Počet fondů zaměřených na kryptoměny se loni pětinásobně zvýšil

9.1.2018 Zájem o spekulace na vývoj ceny digitálních měn výrazně roste nejen v případě drobných investorů, hlavně z Asie, ale také mezi profesionálními obchodníky. Podle údajů britské analytické společnosti Autonomous Research se v loňském roce přibližně zpětinásobil počet fondů vydělávajících na pohybech kurzů virtuálních měn. Nejznámější a podle tržní hodnoty největší z nich je bitcoin.
Firma Autonomous Research odhaduje, že ke konci roku 2017 existovalo po celém světě 175 fondů, které nabízely investorům, zpravidla z řad movitých klientů, zhodnocení jejich peněz ve světě kryptoměn. Těch podle serveru Coinmarketcap.com existuje v současnosti přes tisíc. Pod správou mají tyto fondy mezi třemi a čtyřmi miliardami dolarů. Mnohdy jsou řízeny manažery, kteří se dříve zabývali investováním do tradičnějších nástrojů, jako jsou třeba akcie, komodity nebo dluhopisy. Zhruba třetina z těchto fondů se snaží aktivně vydělávat na každodenních velkých výkyvech cen bitcoinu a dalších podobných měn. Není totiž výjimkou, že se ceny v průběhu jednoho dne změní o 10, 20 či více procent. Takovým fondem je třeba newyorský BKCM Digital Asset Fund. Minimální výše investice do něj činí 250 tisíc amerických dolarů. S digitálními měnami obchoduje také německý Logos Fund. Ten se navíc snaží dosáhnout zhodnocení peněz svých investorů těžbou kryptoměn. Určen je pouze profesionálním investorům, když nejnižší vložená částka je 200 tisíc eur.
(Zdroj: ihned.cz)

Brusel zvolňuje pravidla pro farmáře

5.1.2018 Zemědělci v Česku mohou mít radost. V příštích letech by jim mohla zmizet část papírování. Zároveň do oboru může přitéct více peněz. Umožní to nařízení, které zvolňuje pravidla společné evropské zemědělské politiky. Dokument Omnibus začal v lednu platit v celé EU. V praxi to znamená, že si jednotlivé členské státy budou moci o některých věcech rozhodovat samy.
"Je to nezbytný krok, protože dřív byly jen náznaky a nyní máme konkrétní okruhy," hodnotí předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík dokument, který je nástřelem toho, jak by mělo zemědělství v Evropě vypadat v příštích letech. "Splnění těchto cílů bude ovšem možné hodnotit až s odstupem v závislosti na tom, jak bude nařízení implementováno také na národní rovině," tvrdí Jiří Felčárek z Agrární komory. České zemědělství spolkne ročně v průměru 50 miliard korun. Podle ministerstva zemědělství dokument EU nutně neznamená, že se dotace u konkrétních podniků zvednou, ale může se dostat na víc farmářů. Pokud Česko dokument přijme, zemědělci se budou moct po roce 2020 těšit na několik úlev. Ostatně za některé sami v Bruselu lobbovali. Například by již nemuseli v účetnictví dokazovat, jaká část jejich příjmu pochází opravdu ze zemědělské činnosti. O peníze doposud přišel ten, kdo se více než farmaření věnoval například provozu vodáren, pronájmu nemovitostí či sportovních a rekreačních areálů.
(Zdroj: ihned.cz)

Obnovitelné zdroje v Německu stlačují ceny elektřiny až do záporných hodnot

29.12.2017 Německo během posledních dvaceti let investovalo přes 167 miliard eur do zavedení a rozvoje ekologické energie. Tato obrovská částka má nyní neočekávaný dopad na německou ekonomiku. Informuje o tom deník New York Times.
Situace vyeskalovala na Štědrý den, kdy následkem teplého počasí a silných větrů dokázaly obnovitelné zdroje pokrýt téměř veškerou poptávku po elektřině v Německu. Ceny na trhu tak reagovaly poklesem do záporných hodnot. Situace přetrvávala až do pondělního rána. Ceny elektřiny se během posledního roku v Německu dostaly do záporných hodnot více než stokrát. V tu chvíli majitel elektrárny jakoby platí zákazníkovi za spotřebovávání energie. Negativní cenu energie způsobí stav, kdy nabídka elektřiny přesáhne poptávku. Poptávka po elektřině je zpravidla nižší o víkendech a během svátků, kdy se vyprázdní a zhasnou kanceláře. Objem výroby elektřiny je ale dopředu velmi těžké odhadnout. Větrné elektrárny během průměrně větrného dne vyprodukují 12 % veškeré elektřiny vyrobené v Německu, během velmi větrných dnů jí však dokážou vyrobit několikanásobně víc.
(Zdroj: ihned.cz)

České firmy hledají pracovníky po celé Evropě

27.12.2017 Sehnat zaměstnance v Česku je stále těžší. Počet míst, která firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, v listopadu opět vzrostl. Neobsazených je již 213 790 pracovních pozic, což je vůbec nejvíce v historii Česka.
Podniky přitom potřebují nabírat lidi. Tuzemská ekonomika zaznamenává jeden z největších růstů v Evropě. Firmy mají dostatek zakázek, na kterých mohou vydělat a díky tomu rychle růst. Brzdí je v tom však právě nedostatek kvalifikovaných pracovníků. "Trh je vyčerpaný. Kvůli extrémně nízké nezaměstnanosti už není, kde brát nové lidi. My už dnes dokonce zaměstnáváme i vězně, což se tady historicky nedělo. Proto si myslíme, že je třeba přijmout krátkodobé a protikrizové opatření a umožnit příchod pracovníků ze zahraničí, kteří pomohou situaci zlepšit," řekl na Fóru Hospodářských novin viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Ten kladně hodnotí vládní opatření, které před rokem umožnilo českým firmám získat středně a méně kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny. Od zahájení projektu v srpnu 2016 do konce listopadu letošního roku podaly firmy po celém Česku v rámci Režimu Ukrajina přes 1300 žádostí o více než osm tisíc uchazečů.

Evropské dotace jsou už spíš české

22.12.2017 Hospodářské noviny zjistily, že ministerstvo zemědělství přihrálo miliardy na investice do výroby. Péče o krajinu a ekologické zemědělství přitom přišly zkrátka. Státní rozpočet přispívá na investiční dotace v agrárním byznysu už větším dílem než Evropská unie. A nový ministr zemědělství a reprezentant agrárních kolosů Jiří Milek chce jít v politice podpor ještě dál.
Minulá vláda odsouhlasila, že se český příspěvek zvýší z 25 na 35 procent. EU by tedy financovala podíl 65 procent místo tradičních 75. Tak to ale u všech dotací není. Ministerstvo přidalo hlavně na podporu produkce, ať už na chov prasat či drůbeže, pro potravinářské podniky či těžaře dřeva.Kupříkladu společnost Proagro Nymburk, která vloni dosáhla hrubého zisku 72 milionů korun, získala letos na novostavbu dvou hal pro nosnice a na modernější technologii pro odchov kuřic dotaci téměř 50 milionů korun. Větší část − 50,5 procenta dotace − uhradí český rozpočet. Unijní zdroje pokryjí zbytek.Stejně je financován projekt firmy Výkrm Třebíč z holdingu Agrofert, který měl vloni čistý zisk téměř 7,8 miliardy korun. Na modernizaci drůbeží farmy má podnik Agrofertu přiklepnutých bezmála 43 milionů korun. Z toho téměř 22 milionů korun pošlou do třebíčské velkovýkrmny kuřat čeští daňoví poplatníci. Další firma z holdingu, Česká vejce farms, má na třídírnu vajec ve Vejprnicích u Plzně smluvně zajištěnou dotaci téměř 54 milionů korun. Z toho 50,5 procenta uhradí stát.
červenec 2018
T po út st čt so ne
26 25 26 27 28 29 30 1
27 2 3 4 5 6 7 8
28 9 10 11 12 13 14 15
29 16 17 18 19 20 21 22
30 23 24 25 26 27 28 29
31 30 31 1 2 3 4 5
Dnes má svátek Luboš
1
Důležitý termín
1
Svátek