Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)

Většina Čechů si oproti minulosti připlatí za energie

14.11.2023 Většina Čechů si podle průzkumu společnosti Resideo na středoevropském trhu během minulé topné sezóny připlatila 20 až 60 procent za energie, šlo o 68 procent lidí. Kolem 15 procent respondentů platilo až o 100 procent více než dříve. Česko se tak řadilo k zemím s největším nárůstem cen za energie v Evropě. Češi kvůli růstu cen energií změnili své návyky a začali šetřit, nejčastěji elektřinou. Její spotřebu snížilo 88 procent dotázaných. Vytápění omezilo 68 procent respondentů. Podobná čísla vykázal celý region střední a východní Evropy. Lidé snížili i výdaje za vodu, zábavu, potraviny či cestování.
Podobně velké navýšení cen energie deklarovalo v rámci šetření také 77 procent respondentů z Polska, před Českem bylo ještě Rumunsko se 74 procenty. Nadpoloviční většina dotázaných si za energie připlatila také v Maďarsku a na Slovensku.
Energie byly v Česku i během prvního pololetí letošního roku dražší než ve zbylých třech zemích Visegrádské čtyřky. Elektřina zdražila domácnostem o více než čtvrtinu, plyn pak o více než polovinu. Ukazují to data evropských statistiků z Eurostatu. Průměrná tuzemská cena za elektřinu se podle evropských dat zvedla o 26 procenta na 0,3212 eura (necelých 8 korun) za kilowatthodinu. Slováci platili 0,1892 eura, Poláci 0,1769 eura a Maďaři 0,1161 eura.
V celé Evropské unii byla průměrná cena elektřiny 0,289 eura za kWh. Nejvíce za elektrickou energii platili Nizozemci, jimž cena stoupla o 953 procenta na 0,475 eura. K prudkému růstu přispělo především ukončení daňových úlev. Nejnižší cenu, konkrétně 0,1137 eura, platili Bulhaři.
Za kilowatthodinu plynu platily české domácnosti v úvodních šesti měsících roku 0,1138 eura (cca 2,8 Kč). Meziročně to bylo o 57 procent více. Například Maďary stálo stejné množství jen 0,0337 eura, šlo tak o nejnižší cenu v rámci celé unie. Stejně jako v případě elektřiny evidoval Eurostat nejvyšší cenu plynu v Nizozemsku, kde činila 0,2481 eur za kWh. Průměrná unijní cena byla 0,1187 eura.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Česko je nejlepší destinací pro výrobu v Evropě

06.05.2019 Česko je podle nejnovější studie společnosti Cushman & Wakefield nejen atraktivní destinací pro rozšiřování či stěhování provozů globálních výrobců, ale také vůbec nejlepším regionem pro výrobu v Evropě. Na výsluní se dostalo především díky minimálním rizikům pro zahraniční investory a strategické poloze, která umožňuje přístup na hlavní evropské trhy.
"Přestože Česká republika zdaleka nepatří mezi nejlevnější země z hlediska výrobního průmyslu, kde se hodnotí nejen mzdy tuzemské pracovní síly, ale také ceny energií, průmyslové výstavby a administrativních poplatků, je vyhodnocena jako nejlepší destinace pro výrobu v Evropě, a to hlavně díky vysoké bezpečnosti, relativní politické stabilitě v porovnání se svými sousedy na východ Evropy a ekonomické a korporátní stabilitě," řekl Ferdinand Hlobil, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch ve střední a východní Evropě v Cushman & Wakefield. Centrem světové produkce přesto zůstává jihovýchodní Asie hlavně díky tomu, že tamní vlády podporují zavádění nových technologií. Čína, Malajsie, Vietnam, Indonésie, Indie či Thajsko jsou navíc zeměmi, které mají nízké provozní náklady včetně těch mzdových.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská ekonomika zrychlila, klesla i nezaměstnanost

02.05.2019 Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí zrychlilo ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procentního bodu. Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny činil 0,4 procenta, v celé EU pak 0,5 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
V meziročním srovnání růst HDP v 19 zemích platících eurem činil 1,2 procenta a v celé unii 1,5 procenta. Stejným tempem ekonomika rostla také v posledních třech měsících loňského roku. Údaje o růstu ekonomiky eurozóny překonaly očekávání analytiků v anketě agentury Reuters. Ti v průměru očekávali, že HDP se proti předchozím třem měsícům zvýší o 0,3 procenta a meziročně o 1,1 procenta. Evropská centrální banka (ECB) čekala, že v prvním čtvrtletí se HDP zvýší o 0,2 procenta a že ve druhém kvartálu růst zrychlí na 0,3 procenta. ECB kvůli trvale nízké inflaci na konci loňského roku odsunula zpřísňování měnové politiky. Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 17 členských zemí, které mají na HDP eurozóny podíl 93 procent a na HDP celé EU pak 90 procent. Eurostat ve svém rychlém odhadu neuvádí žádné další podrobnosti. Zpřesňující zprávu zveřejní 15. května.
(Zdroj: ihned.cz)

Česko za 15 let členství v EU vydělalo 1306 miliard

29.04.2019 Psal se 1. květen 2004 a Česko právě vstoupilo do Evropské unie. Lidé slavili na pražském Staroměstském náměstí, členství vnímali jako stvrzení toho, že se země definitivně zařadila mezi západní demokracie. Tehdejší prezident Václav Klaus ale okamžik vstupu symbolicky vítal na mytické hoře Blaník, odkud podle pověsti přijde Čechům pomoc, až jim bude nejhůř. Už tehdy jasně vystoupil do popředí rozporuplný vztah, který Češi k unii mají.
Tuto středu uplyne od vstupu Česka do EU přesně 15 let. A patrné jsou dva trendy. Na jednu stranu země na členství ekonomicky vydělává. Zároveň ale Češi v rámci EU patří k vůbec největším nespokojencům: o fungování unie se příliš nezajímají a jsou přesvědčeni, že Česko v ní má jen minimální vliv. Česko za posledních 15 let zbohatlo. Při srovnání reálné životní úrovně v jednotlivých zemích se Češi nyní dostali na 89 procent průměru EU. Před vstupem byli na 74 procentech. Při dohánění vyspělejších zemí by Česko samozřejmě rostlo i bez členství v EU. "Ale šlo by o mnohem nižší růst. Členství v jednotném trhu představuje zásadní benefit," shrnuje v exkluzivním rozhovoru pro HN předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
(Zdroj: ihned.cz)

Projekt eura je ještě staveniště

25.04.2019 V otázce, zda má Česká republika brzy přijmout euro, či s přechodem na společnou evropskou měnu dál vyčkávat, podpořil v tomto měsíci druhou variantu i rakouský ekonom Richard Zundritsch. Česko by podle něj nemělo se vstupem do eurozóny pospíchat, dokud si členské země nevyřeší problémy s narůstajícím zadlužením, reformou bank a zápornými úrokovými sazbami.
Zundritsch je prasynovcem nositele Nobelovy ceny za ekonomii F. A. von Hayeka a působí mimo jiné ve výkonných výborech Austrian Economic Center a Hayek Institut. Tyto dva think-tanky propagují myšlenky liberálních ekonomů takzvané rakouské školy. "Kdyby bylo na mně, počkal bych, co se s eurem stane, než bych do eurozóny vstoupil," řekl ekonom v rozhovoru pro HN. "Projekt eura je rozhodně stále ještě staveniště, rozhodně potřebuje reformu. Proto říkám: Počkejte."
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner