Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
7 tipů, jak správně zabezpečit svůj domov před odjezdem na dovolenou
14.06.2023
Čas dovolených se konečně přiblížil a mnozí z nás se těší na zasloužený odpočinek, ať už v Česku, nebo v zahraničí. Letní období je však také spojeno se zvýšeným výskytem škodných událostí z důvodu vloupání do domácností. Maxima pojišťovna uvádí, že v letních měsících roste počet vloupání do domů a bytů až o desítky procent. Přináší tak několik tipů, jak se proti zlodějům chránit. Pokud už k nějaké škodě dojde, pomůže vám jedině dobré pojištění.
1) Kvalitní bezpečnostní systém – v dnešní době existuje mnoho možností, jak svůj domov zajistit. V nabídce najdete například pohybová čidla nebo kamerový systém, který lze propojit s mobilním zařízením. Můžete tak mít svůj domov neustále pod kontrolou, i když jste stovky kilometrů daleko. Bezpečnostní systém můžete nastavit dle svých preferencí – buď může na vniknutí do domu upozornit hlasitým zvukem a odradit tak narušitele na místě, nebo naopak diskrétně informovat vás či bezpečnostní službu.
2) Automatické spínače světel – dalším typem ochrany domácností jsou různé typy falešných signálů, že jste doma. Zvolit můžete automatické spínače světel, které lze nastavit na určitou hodinu nebo mohou být propojeny se senzory pohybu. Existují například i sirény/reproduktory, které umí spustit hudbu nebo také psí štěkot – narušitel tak nabude dojmu, že se ve vaší domácnosti někdo pohybuje a dům není opuštěn.
3) Nesdílet na sociálních sítích – „Doporučujeme vynechat sdílení vašich dovolenkových zážitků na sociálních sítích. Ty můžete nahrát až po návratu. Nikdy nevíte, kdo váš příspěvek uvidí a je lepší se vyhnout nepříjemnému překvapení,“ radí Roman Jandík, ředitel úseku retailového pojištění v Maxima pojišťovně.
4) Domluvte se se sousedy – velkou výhodou jsou dobré vztahy se sousedy, kterým můžete důvěřovat. Ti Vás mohou informovat, pokud by zaznamenali jakoukoli podezřelou aktivitu.
5) Zajistěte osobu, která přijde váš byt zkontrolovat – máte-li blízkou osobu, které můžete svěřit své klíče od domova, pak se určitě vyplatí ji poprosit, aby přišla byt zkontrolovat a případně u toho zalít květiny, pokud nějaké máte.
6) Cennosti do trezoru – v dnešní době naleznete širokou nabídku různých trezorů a ty základní nevyžadují velkou investici. „Pokud tu možnost máte, určitě doporučujeme své cennosti uchovávat v domácím trezoru – budou tak jistě ve větším bezpečí, než když je necháme jen položené v zásuvce či na poličce,“ vysvětluje Roman Jandík.
7) Domov mějte řádně pojištěný – mít pojištěný domov je základ. „V Maxima pojišťovně lze pojištění domácnosti sjednat až na hodnotu 3 mil. Kč. Klienti mají k dispozici tři základní balíčky pojištění (Ideal / Excelent / VIP), které se od sebe liší limity pojistného plnění, ale už i základní balíček obsahuje vysoké krytí. Volitelně je možné si připojistit např. povodeň, záplavu, což ponecháváme na konkrétních potřebách klienta,“ vysvětluje Roman Jandík. Nezapomeňte také na správně nastavenou částku a tu pravidelně aktualizovat. Momentálně v Maxima lze využít slevu za propojištěnost a také akční slevu u VIP balíčku.
B
Průměrná doba pracovní neschopnosti se v Česku zkracuje. Jak ji zvládnout i s hypotékou?
13.06.2023
Nemoc i úraz má velký dopad na rodinný rozpočet. Jaké pojištění uzavřít, abyste i v pracovní neschopnosti zvládali úvěr splácet?
Nemoc nebo úraz přichází nenadále. Během několikaměsíční pracovní neschopnosti můžete přijít o desítky tisíc korun. Tyto peníze budou jistě scházet nejen při placení běžných výdajů, ale i pravidelných splátek hypotéky. „Několikadenní výpadek příjmu zvládne řada Čechů pokrýt z vlastních úspor. Horší situace ovšem nastává v okamžiku dlouhodobé pracovní neschopnosti. Právě pro tyto případy se vyplatí mít vhodné pojištění úvěru, které vám pokryje měsíční splátky hypotéky a případně i dalších spotřebitelských úvěrů. O pojištění schopnosti splácet hypotéku by měli vážně uvažovat především živnostníci (OSVČ), kteří si neplatí nemocenské pojištění nebo si ho dobrovolně hradí pouze v minimální výši,“ upozorňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.
Co je to pracovní neschopnost
Pracovní neschopnost je stav, kdy nemůžete ze zdravotních důvodů vykonávat své zaměstnání. Dočasně práce neschopným vás musí uznat lékař. Důvodem pracovní neschopnosti mohou být jak různé nemoci, tak i úrazy. Mezi nejčastější diagnózy se řadí nemoci dýchací soustavy, kam patří například infekce dýchacích cest a chřipky. Na dalších příčkách jsou nemoci pohybové soustavy, úrazy a otravy.
Jak dlouho Češi stonají?
V roce 2021 byla podle dostupných dat průměrná délka trvání pracovní neschopnosti z důvodu nemoci či úrazu 34,5 dne. Průměrná doba pracovní neschopnosti se v Česku v průběhu let zkracuje. Pro srovnání, v roce 2011 to bylo 44,1 dne.
Statistiky rovněž ukazují, že osoby samostatně výdělečně činné se ocitají v pracovní neschopnosti méně často než zaměstnanci. Pokud jim ovšem zdravotní stav nedovolí pracovat, průměrná doba jejich pracovní neschopnosti je oproti zaměstnancům přibližně dvojnásobná (77 dnů vs. 38 dnů).
Zaměstnanci a pracovní neschopnost
Zaměstnancům vyplácí v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti náhradu mzdy zaměstnavatel. Od 15. dne náleží zaměstnanci nemocenská, kterou hradí Česká správa sociálního zabezpečení. Nemocenské se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény.
Miroslav Majer k tomu dodává: „I když má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy a dávky nemocenského pojištění, tyto příjmy budou výrazně nižší než běžný příjem ze zaměstnání. Například zaměstnanec uplatňující slevu na jedno dítě s průměrným hrubým měsíčním příjmem 45 tisíc korun přijde během tří měsíců pracovní neschopnosti o více než 30 tisíc korun. Komerční pojištění hypotéky se v tomto případě rozhodně vyplatí.“
Podnikatelé a pracovní neschopnost
Pracovní neschopnost má mnohem výraznější finanční dopad na OSVČ. Oproti zaměstnancům totiž za prvních 14 dní nemoci nezískají žádnou náhradu mzdy. Od 15. dne mají stejně jako zaměstnanci nárok na dávky nemocenského pojištění, ale pouze za předpokladu, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Statistiky ovšem ukazují, že většina podnikatelů si toto pojištění neplatí. V roce 2021 si dobrovolně platilo nemocenské pojištění necelých 16 procent OSVČ, u nichž byla samostatná výdělečná činnost vedena jako hlavní činnost.
Pokud si jako OSVČ platíte pouze minimální měsíční pojistné na nemocenské pojištění ve výši 168.
B
Klíšťata jsou mimořádně aktivní, až třetina jich může nakazit člověka boreliózou
19.05.2023
Až třetina klíšťat je na některých místech v Česku pozitivní na borrelie, bakterie způsobující potenciálně závažné infekční onemocnění. Aktivita nebezpečných roztočů přitom v posledních dnech opět vzrůstá, lidé jsou proto nabádáni k obezřetnosti.
Mimořádnou aktivitu klíšťat očekávají experti v těchto dnech podle mapy zveřejňované Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) především ve středu a na severu Čech. Území s nejvyšším stupněm rizika se o víkendu ještě rozšíří.
V naprosté většině země každopádně platí čtvrtý nebo nejvyšší pátý stupeň. Lidé by neměli váhat s použitím repelentu a prohlídkami těla. Radí se také nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace a pohybovat se výhradně po zpevněných cestách.
ČHMÚ na twitteru uvedl, že v průměru byla klíšťata z lesů po celém území republiky pozitivní na borrelie zhruba v 10 procentech případů. "Nejvyšší pozitivitu, zhruba 30–40 %, mají místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji," napsali zástupci ústavu.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/domaci/)
Zálohování PET lahví a plechovek se má týkat nápojů o objemu 0,1 l až tři litry
18.05.2023
Zálohování PET lahví a plechovek by se mělo týkat nealkoholických nápojů o objemu od 0,1 litru až po tři litry a alkoholických nápojů s obsahem do 15 procent alkoholu. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Obchodníci budou mít povinnost nabídnout místo na vracení v obchodech s plochou nad 50 metrů čtverečních, sběrných míst by mělo být asi 11.000. Nejdříve lze podle Hladíka systém spustil v polovině roku 2025. Záloha by se měla pohybovat mezi čtyřmi až pěti korunami.
B