Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Zítra bude ještě horší než je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Nárok na příspěvek na bydlení

15.01.2025 Příspěvek na bydlení je jednou z dávek státní sociální podpory, která pomáhá jednotlivcům a rodinám zvládat náklady na bydlení. Nárok na tuto dávku mají osoby, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % čistého příjmu rodiny, pokud tato částka nepřesahuje stanovené normativní náklady. Dávka je určena nejen vlastníkům bytů a domů, ale i nájemcům, podnájemcům či uživatelům nemovitostí na základě věcného břemene.
Aby mohl být příspěvek na bydlení přiznán, musí být splněny dvě hlavní podmínky. Náklady na bydlení musí překročit 30 % čistého příjmu rodiny a tyto náklady nesmí být vyšší než normativní náklady stanovené podle počtu členů domácnosti a velikosti obce. Do nákladů na bydlení se započítávají nejen nájemné, ale i náklady na energie, vodu, odvoz odpadu a další služby spojené s bydlením.
O příspěvek mohou žádat vlastníci bytu nebo domu, včetně staveb pro individuální rekreaci, pokud splňují požadavky na bydlení, nájemci či podnájemci zkolaudovaných bytů, osoby užívající byt na základě věcného břemene a za určitých okolností může být příspěvek přiznán i manželům, kteří užívají byt společně, nebo osobám, které přestaly byt užívat během kalendářního měsíce (změna se však zohledňuje až od následujícího měsíce).
Žádost lze podat na Úřadu práce osobně nebo pohodlněji elektronicky prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Pro přihlášení můžete využít nástroje jako Bankovní identita, eObčanka nebo mobilní klíč eGovernmentu. Kromě žádosti je možné tímto způsobem hlásit i změny či dokládat příjmy a náklady.
Příspěvek se vyplácí po šestiměsíčních obdobích, přičemž příjmy a náklady je nutné doložit dvakrát ročně – za 1. a 3. kalendářní čtvrtletí. Výše příspěvku se odvíjí od rozdílu mezi skutečnými či normativními náklady na bydlení a příjmy rodiny, přičemž se aplikuje koeficient 0,30.
Nárok na dávku vzniká dnem podání žádosti a lze ji uplatnit až tři měsíce zpětně. Pokud příjem rodiny nebo náklady na bydlení nesplňují stanovené podmínky, příspěvek zaniká.
S
(Zdroj: globe24.cz)

K Hodině Země se připojilo 187 zemí po celém světě

27.03.2018 Řada památek a budov ve 187 zemích světa se v noci na neděli ponořila na hodinu do tmy v rámci akce Hodina Země, jejím cílem je upozornit na změny klimatu a nutnost společného postupu v boji proti těmto změnám. Budovy a památky, včetně těch nejznámějších, postupně na planetě zhasly vždy mezi 20:30 a 21:30 místního času. Do akce se zapojila i Česká republika. V Jordánsku navíc vytvořili nový rekord, když se jim podařilo na vrcholu kopce v hlavním městě Ammánu vytvořit ze 11 440 svíček největší mozaiku ze svíček.
Celá akce zhasínání světel začala v roce 2007 v Sydney. Odtud se postupně rozšířila do celého světa a zhasíná více než 3000 památek. Kromě vypínání osvětlení městských památek v rámci akce zhasínají také osvětlení svých domů desítky milionů lidí po celém světě. Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).
(Zdroj: relax.lidovky.cz)

ČEZ postaví v Kolíně dobíjecí stanice pro elektromobily

27.03.2018 Společnost ČEZ chce v Kolíně postavit dobíjecí stanice pro elektromobily. Hodlá je vybudovat během současné rekonstrukce autobusového nádraží. Kolín firmě dlouhodobě pronajme pozemek, na kterém budou dobíjecí stanice stát, řekl starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín). Zatím půjde o první dvě stanice.
Budou vedle nynějšího parkoviště. Kolín již dříve uvažoval o tom, že dobíjecí stanice na několika místech ve městě vybuduje sám, finančně výhodnější je ale pro radnici přenechat investici firmě ČEZ. "My to považujeme za věc, která teď ještě není tolik aktuální, ale myslíme si, že během 10 až 15 let to bude velmi aktuální,". Ministerstvo dopravy podpoří z unijní dotace stavbu 500 rychlodobíjecích stanic pro elektromobilyčíst článek Nové dobíjecí stanice pro elektromobily vzniknou letos také v Mladé Boleslavi. Jejich investorem je energetická společnost Ško-Energo. Firma ve spolupráci s magistrátem vytipovala ve městě 30 vhodných lokalit. V letošním roce instaluje prvních pět stanic, jednu například u budovy radnice. Až tisíce stanic pak Ško-Energo vybuduje přímo v závodě mladoboleslavské automobilky. Investorem bude Škoda Auto, náklady se budou pohybovat ve stamilionech. Firma chce být připravena na chvíli, kdy začne ve svých závodech vyrábět elektromobily. První elektrifikovaný sériový model značky Škoda na trh vstoupí již v roce 2019. Půjde o Škodu Superb s plug-in hybridním pohonem, který bude sjíždět z linky v závodě v Kvasinách. Vozy s čistě elektrickým pohonem chce firma v Mladé Boleslavi vyrábět od roku 2020.
(Zdroj: aktualne.cz)

Od klacíku k elektřině: Kde se vzaly zubní kartáčky

26.03.2018 Jak dlouho zná lidstvo zubní kartáčky a kde se objevily poprvé? Nejstarší verzi zubního kartáčku lze vystopovat zhruba do roku 3000 př. n. l.: už tehdy totiž v dávné Mezopotámii znali jakousi „žvýkací tyčinku“ s roztřepeným koncem. Jedná se o větvičku salvadory perské, muslimy k jejímu používání nabádá Korán a pod názvem miswak dodnes slouží jako kartáček velké části obyvatel severní Afriky, Blízkého východu či západní a jihovýchodní Asie.
Kartáčky podobné těm dnešním se objevily v Číně kolem roku 1498: štětiny se získávaly ze zadní strany prasečího krku a připevňovaly se na tyčinku z kosti či bambusu. Kartáček pronikl i na starý kontinent, kde se ovšem setkal s výsměchem – Evropané si tehdy čistili zuby jen výjimečně. O ústní hygienu se začalo dbát až v 18. století, kdy se s rostoucí konzumací sladkostí objevovalo i víc kazů. Na kartáčky vyrobené podle čínského vzoru se většinou používala zvířecí srst – kančí, koňská či třeba chlupy z jezevce. V roce 1938 pak americká firma DuPont uvedla na trh premiérový kartáček s nylonovými vlákny, zatímco první elektrické kartáčky se zrodily ve Švýcarsku o rok později a původně měly sloužit coby alternativa pro tělesně postižené.

Co se děje s počasím? Máme si na projevy klimatických změn zvykat?

26.03.2018 Sníh na Floridě a na Sahaře, extrémní vedra v Austrálii, lijáky ve střední Evropě – podle odborníků jde o projevy klimatických změn, s nimiž se budeme setkávat stále častěji. Jak proměna podnebí zasáhne naše zeměpisné šířky? A budeme jednou trávit leden v plavkách? Vlivem klimatických změn se letos Florida ocitla pod sněhem – poprvé po třiceti letech. Na Floridě a na Sahaře nedávno zažili šok – americký poloostrov i gigantickou africkou poušť pokryl sníh. Podobné extrémy však podle klimatologů představují pouhý začátek.
Změny v přímém přenosu „Odborníci o klimatických změnách stále hovoří, v různých studiích se dočítáme, že nás čekají extrémy počasí. To, že Floridu letos v lednu zavál sníh, už skutečně můžeme za takový extrém považovat – arktický vzduch se tentokrát dostal opravdu nezvykle nízko,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová. Arktický vzduch letos skutečně vyvolal pozdvižení, přestože jsme si už v posledních letech museli zvyknout na titulky jako „Španělsko si neví rady se sněhem“ nebo „Větrná smršť, jakou Francie nepamatuje, brala životy“. Podle klimatologů jde v případě Floridy o projev globálního oteplování, kdy vzduch ze severu „padá“ níž a ochlazuje lokální teplejší vzduch. Ten má v sobě víc vlhkosti, a výsledkem je právě sněžení.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner