Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)

Nejbezpečnější mince světa vstupuje do oběhu

28.03.2017 Britové od úterý platí novými jednolibrovými mincemi. Britská vláda se rozhodla změnit tradiční podobu libry poprvé po třiceti letech. Může za to velké množství padělků, které obíhají britskou ekonomikou. Podle průzkumů královské mincovny je falešná každá třicátá kovová libra, to je dohromady asi padesát milionů kusů falešných mincí. Revoluční platidlo má velké množství nových bezpečnostních prvků, které mají jeho padělání znemožnit. Mincovna uvádí, že se jedná o nejbezpečnější kovovou minci na světě, její životnost má být až 25 let.
Libra změnila svoji podobu i tvar. Poprvé není kulatá, ale má dvanáct hran. Nově je také lehčí, tenčí a větší. Obchodníci ve Velké Británii se na její zavedení chystají už od začátku roku 2014, kdy o tom informovala královská mincovna. Jsou s tím spojené vysoké náklady, které britská vláda už před třemi lety odhadla na sto milionů liber (více než tři miliardy korun). Britové kvůli tomu musí vyměnit všechny stroje na mince, jako jsou automatické pokladny, parkovací hodiny, automaty i vozíky v supermarketech. Někteří obchodníci na to stále nejsou připraveni. Například obchodní dům Tesco nestihl připravit zámky na nákupních vozících tak, aby přijímaly starou i novou minci. "Zámky na nákupních vozících vyměňujeme, zatím je necháme pro zákazníky volně odemčené," uvádí obchodní dům Tesco v tiskové zprávě. Provozovatelé automatů mají úpravy naplánované ještě na několik dalších měsíců. Britská asociace pro parkování uvádí, že upravit systém, který ověřuje platnost mincí v automatech, stojí od 90 do 130 liber u každého přístroje (až čtyři tisíce korun). Pokud jsou automaty zastaralé, je předělání ještě dražší. Provozovatelé je raději mění úplně, to ale zatím nestihli. "Nové mince nebude přijímat zatím asi čtvrtina parkovacích automatů v Británii. V některých oblastech se lidé budou muset připravit na problémy s parkováním," řekl mluvčí asociace David Smith v rozhovoru pro BBC.
zdroj: ihned.cz

Bitcoinu hrozí rozštěpení, cena zažívá prudké výkyvy

21.03.2017 Nejznámější internetová měna světa − bitcoin − právě prochází zásadní krizí své identity, která může vést až k jejímu rozdělení na dvě samostatná platidla.
Ještě koncem února byl jeden bitcoin dražší než troyská unce zlata a prodával se za rekordních 1268 dolarů (32 tisíc korun). Koncem minulého týdne se ale prohloubily spory dvou křídel jeho vývojářů. Ti se nemohou shodnout na tom, zda má platidlo nadále sloužit také k drobnějším platbám, nebo jen k milionovým převodům. Hodnota bitcoinu, o jehož podobě demokraticky rozhodují právě vývojáři, se proto za jediný den propadla o 18,6 procenta, pod tisíc dolarů za jednu virtuální minci. Během úterního dne ale posiluje o čtyři procenta a je přibližně na 1080 dolarech za bitcoin. Za nynějším propadem digitální měny stojí dlouhodobé spory o její technickou podobu a moc takzvaných těžařů. To je speciální kategorie uživatelů, kteří v bitcoinovém systému nahrazují roli bank. Těžaři za pomoci svých počítačů automaticky potvrzují veškeré digitální platby v bitcoinech, za to jim náleží zhruba 0,7 procenta z každé proběhlé transakce. Všechny převody se převádějí v takzvaných blocích, do nichž se vejde jen omezené množství zhruba dvou tisíc transakcí. Takto malé bloky už ovšem nynějším 10 milionům bitcoinových uživatelů přestávají stačit. Těžaři, kteří si jsou takových limitů vědomi, proto své poplatky šroubují neúměrně vysoko.
zdroj: ihned.cz

Indický Vodafone se spojí s konkurencí

20.03.2017 Britská společnost Vodafone Group se dohodla na spojení svých indických aktivit s tamní firmou Idea Cellular. Vznikne tak největší telekomunikační operátor v Indii. Informuje o tom agentura Reuters. Sloučená skupina bude mít téměř 400 milionů zákazníků a více než třetinový podíl na trhu.
Firmy spojením aktivit reagují na ostrou cenovou válku, kterou rozpoutal nový konkurent Reliance. Ten svou nabídkou neomezeného volání a levných datových služeb přinutil ostatní hráče na trhu snížit ceny a smířit se s menšími zisky. "Slučování aktivit v telekomunikačním sektoru je očekávaný a velice vítaný vývoj," uvedla jedna z analytiček poradenské společnosti PwC India. "Pomůže to zajistit provozní efektivitu a zlepšenou kvalitu služeb pro zákazníky," dodala. Vodafone je druhým největším mobilním operátorem na světě. Společnost působí rovněž v České republice, kde poskytuje služby zhruba 3,5 milionu zákazníků.
zdroj: ihned.cz

Cena bytů v Praze loni stoupla o pětinu

25.01.2017 Rekordní zájem o nemovitosti, který podporovaly nízké úrokové sazby hypoték, zvedl v loňském roce tržby developerům. Ti za rok 2016 prodali v Praze celkem 6650 bytů v hodnotě 31 miliard korun. Z hlediska počtu prodaných nemovitostí se jedná o sedmiprocentní meziroční nárůst.
Vyplývá to z nejnovější analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Firmy očekávají, že v letošním roce se počty prodaných bytů budou držet na srovnatelné hladině. Poptávka bude sice nadále vysoká, vzhledem k zdlouhavým povolovacím procesům však společnosti nejsou schopny na trh dodávat dostatek nových bytů a jejich nabídka se tak tenčí. Díky rostoucím cenám však očekávají, že ke konci roku 2017 utrží až 33 miliard korun, tedy o dvě miliardy více než loni. Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze loni meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 71 567 korun za metr čtvereční. Největší zájem o nové byty byl v městských částech Praha 9, 10 a 5, které se na celkových prodejích podílely ze dvou třetin. Naopak nejméně nových bytů se prodalo v Praze 1, 2 a 6.
zdroj: ihned.cz

Silnější dolar a vyšší ceny ropy táhnou naftu a benzin vzhůru

09.01.2017 Pohonné hmoty v Česku dále zdražují. Litr benzinu se ve středu prodával průměrně za 30,88 koruny, litr nafty za 30,16 koruny. Ceny se pravidelně zvyšují od konce loňského listopadu, benzin je teď nejdražší od října 2015 a nafta od srpna 2015. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Podle něj je však český trh hodně konkurenční a provozovatelé benzínových pump budou náklady částečně promítat do svých marží. I současné ceny benzínu a nafty jsou stále hluboko pod cenami z roku 2014, kdy se podle pravidelné meziroční analýzy ÚAMK pohybovala cena benzinu a nafty kolem 36 korun. Na českém trhu funguje přes tři tisíce čerpacích stanic. Největší sítě mají Benzina a MOL, které obě mohou využívat výhody vlastních rafinerií. Barel severomořské ropy Brent (159 litrů) stojí aktuálně 56 dolarů. Komerční banka pro letošek očekává, že se její cena bude pohybovat kolem šedesáti dolarů. Ceny ropy v budoucích měsících ovlivní hlavně to, jestli se bude skutečně dodržovat dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Loni v v listopadu se členové kartelu dohodli na snížení těžby o 1,2 milionů barelů denně od ledna 2017.
zdroj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner