Populace ČR v roce 2023 překročila 10,9 milionu, výrazně klesl počet sňatků i narozených dětí
07.10.2024
Populace Česka se v průběhu roku 2023 rozrostla o 73,0 tisíce obyvatel díky kladnému migračnímu saldu, čímž překročila hranici 10,9 milionu. Rok 2023 se dále vyznačoval výrazným dvanáctiprocentním poklesem počtu sňatků. Poprvé od roku 2005 se živě narodilo méně než 100 tisíc dětí (91,1 tis.). Naděje dožití při narození již druhým rokem rostla a navázala na pozitivní vývoj před pandemií onemocnění covid-19, uvádí ČSÚ.
Na konci roku 2023 mělo Česko poprvé od konce druhé světové války více než 10,9 milionu obyvatel. Přírůstek stěhováním 94,7 tisíce osob byl, po přírůstku v roce 2022, druhý nejvyšší v poválečné historii Česka. V migračním saldu převládali občané Ukrajiny (75,2 tis.), následovaní občany Slovenska (5,6 tis.) a vůbec poprvé se na třetím místě objevili Filipínci (2,1 tis.). Oproti tomu přirozená měna snížila celkový přírůstek obyvatel v roce 2023 o 21,6 tisíce.
Manželství v roce 2023 uzavřelo 48,3 tisíce párů. Po výrazném meziročním nárůstu počtu sňatků v roce 2022 (o 17 %) došlo opět k jeho poklesu. Snížila se rovněž intenzita sňatečnosti, když při setrvání měr sňatečnosti z roku 2023 by před 50. rokem věku vstoupilo do prvního manželství 56 % mužů a 65 % žen. Průměrný věk mužů při prvním sňatku vzrostl na 32,7 roku a žen na 30,6 roku. Rozvedlo se 19,5 tisíce manželství, o 2 % méně než v roce 2022. Při udržení měr rozvodovosti z roku 2023 by v dalších letech skončilo rozvodem 37,1 % manželství, nejméně od počátku století. Průměrná délka trvání manželství do jeho ukončení rozvodem činila 13,5 roku.
Pokles počtu živě narozených v roce 2023 představoval již druhé desetitisícové meziroční snížení v řadě. Úhrnná plodnost poklesla z 1,62 na 1,45 dítěte na jednu ženu, zatímco průměrný věk žen při narození prvního dítěte se mírně zvýšil na 28,9 roku. Počet zemřelých se v roce 2023 meziročně snížil o 6 % na 112,8 tisíce. Naděje dožití při narození meziročně výrazně vzrostla, u mužů na 76,9 let (o 0,7 roku) a u žen na 82,8 let (o 0,8 roku).
Podrobné informace o strukturách a intenzitách demografických událostí a jevů v loňském roce přináší analytická publikace Vývoj obyvatelstva České republiky, dostupná na webu ČSÚ.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Ceny chat a chalup rostou raketovou rychlostí
17.02.2021
Za poslední rok se zvedla vlna zájmu o rekreační objekty. Vlivem karantény, nařízené práce z domova a složitějšího cestování, se Češi naplno vrátili k chalupaření. Ale ne každý měl to štěstí, že nějakou chatu či chalupu jeho rodina vlastní. Chaty a chalupy jsou nyní podpultové zboží.
S
Turistů loni v Česku o polovinu ubylo
10.02.2021
V loňském roce poznamenaném koronavirovou pandemií se v Česku ubytovalo 10,8 milionu turistů. Je to meziroční pokles o 51 procent. Zahraničních hostů bylo méně o téměř tři čtvrtiny. V hotelech, penzionech či kempech turisté strávili 31,2 milionu nocí, což byl meziroční pokles o 45,3 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
Až do loňska návštěvnost ČR několik let nepřetržitě rostla. "Celosvětová pandemie značně omezila v loňském roce možnost cestování, proto všechny zdrojové zahraniční trhy zůstaly hluboko pod výsledky z minulých let," uvedli statistici. Tuzemských hostů se loni ubytovalo bezmála osm milionů, o 28 procent méně než v předchozím roce. Češi strávili v ubytovacích zařízeních přibližně o pětinu méně nocí než o rok dříve, v případě cizinců byl úbytek přenocování téměř 73 procent.
V
Brexit na účtu: Jak se mění platby z Česka
01.02.2021
Odchodem z Evropské unie se Velká Británie stala z pohledu bank třetí zemí. A tak pro ni platí jiné podmínky v platebním styku než dosud. Zatímco platby napříč zeměmi Evropské unie jsou zpoplatněny stejně jako domácí transakce, u plateb do Británie nyní mohou banky požadovat vyšší poplatky. Většina zatím zdražovat nechce, některé už ale sazebníky mění. Prodražit se mohou i výběry z bankomatu.
"Ke změnám v platebním styku došlo. Od 1. ledna 2021 je Velká Británie z hlediska právních předpisů Evropské unie i České republiky státem mimo Evropský hospodářský prostor (EHP), a nově se tak neuplatní řada pravidel a výjimek, které doposud platily," potvrzuje tisková mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová. Největší dopad na klienty má podle ní to, že se na eurové platby do a z Velké Británie už nevztahuje regulace poplatků za přeshraniční transakce - poplatky nově nemusí být stejné jako za vnitrostátní transakci. Čili mohou být výrazně dražší. Nově musí plátce při převodu peněz mezi Českem a Británií zadávat jméno a adresu příjemce. U SEPA plateb nebo-li europlateb je pak nově možné vyžadovat kód BIC, což je kód banky v mezinárodním styku.
V
Počet padělaných eurobankovek loni klesl o 18 procent
25.01.2021
Padělání eurobankovek v době pandemie covidu-19 polevilo. Evropská centrální banka (ECB) v pátek oznámila, že počet falešných eurobankovek stažených z oběhu se v loňském roce snížil téměř o 18 procent zhruba na 460 000 kusů.
"V poměru k bankovkám v oběhu se jedná o historicky nízkou hodnotu," upozornila ECB v páteční zprávě. Nejčastěji se podle ECB i nadále padělaly bankovky s nominální hodnotou 20 a 50 eur, které tvořily zhruba dvě třetiny zadržených padělků. "Pravděpodobnost, že se uživateli dostane do rukou padělaná bankovka, je velmi malá, neboť v porovnání s více než 25 miliardami eurobankovek v oběhu zůstává počet padělků velmi nízký," napsala ECB. Předseda představenstva německé centrální banky Bundesbank Johannes Beermann uvedl, že k poklesu padělání v loňském roce přispěla pandemie covidu-19. "Souvisí to s tím, že domácnosti loni celkově omezily spotřebu a měly méně příležitostí k hotovostním platbám," dodal.
V