Populace ČR v roce 2023 překročila 10,9 milionu, výrazně klesl počet sňatků i narozených dětí
07.10.2024
Populace Česka se v průběhu roku 2023 rozrostla o 73,0 tisíce obyvatel díky kladnému migračnímu saldu, čímž překročila hranici 10,9 milionu. Rok 2023 se dále vyznačoval výrazným dvanáctiprocentním poklesem počtu sňatků. Poprvé od roku 2005 se živě narodilo méně než 100 tisíc dětí (91,1 tis.). Naděje dožití při narození již druhým rokem rostla a navázala na pozitivní vývoj před pandemií onemocnění covid-19, uvádí ČSÚ.
Na konci roku 2023 mělo Česko poprvé od konce druhé světové války více než 10,9 milionu obyvatel. Přírůstek stěhováním 94,7 tisíce osob byl, po přírůstku v roce 2022, druhý nejvyšší v poválečné historii Česka. V migračním saldu převládali občané Ukrajiny (75,2 tis.), následovaní občany Slovenska (5,6 tis.) a vůbec poprvé se na třetím místě objevili Filipínci (2,1 tis.). Oproti tomu přirozená měna snížila celkový přírůstek obyvatel v roce 2023 o 21,6 tisíce.
Manželství v roce 2023 uzavřelo 48,3 tisíce párů. Po výrazném meziročním nárůstu počtu sňatků v roce 2022 (o 17 %) došlo opět k jeho poklesu. Snížila se rovněž intenzita sňatečnosti, když při setrvání měr sňatečnosti z roku 2023 by před 50. rokem věku vstoupilo do prvního manželství 56 % mužů a 65 % žen. Průměrný věk mužů při prvním sňatku vzrostl na 32,7 roku a žen na 30,6 roku. Rozvedlo se 19,5 tisíce manželství, o 2 % méně než v roce 2022. Při udržení měr rozvodovosti z roku 2023 by v dalších letech skončilo rozvodem 37,1 % manželství, nejméně od počátku století. Průměrná délka trvání manželství do jeho ukončení rozvodem činila 13,5 roku.
Pokles počtu živě narozených v roce 2023 představoval již druhé desetitisícové meziroční snížení v řadě. Úhrnná plodnost poklesla z 1,62 na 1,45 dítěte na jednu ženu, zatímco průměrný věk žen při narození prvního dítěte se mírně zvýšil na 28,9 roku. Počet zemřelých se v roce 2023 meziročně snížil o 6 % na 112,8 tisíce. Naděje dožití při narození meziročně výrazně vzrostla, u mužů na 76,9 let (o 0,7 roku) a u žen na 82,8 let (o 0,8 roku).
Podrobné informace o strukturách a intenzitách demografických událostí a jevů v loňském roce přináší analytická publikace Vývoj obyvatelstva České republiky, dostupná na webu ČSÚ.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Pošta kvůli nedostatku zaměstnanců zavede příští rok samoobslužné kiosky
06.09.2019
Česká pošta chystá od příštího roku na svých pobočkách zavádění samoobslužných míst. Automatizované kiosky nahradí chybějící pracovníky při poskytování vybraných služeb.
Pošta to uvedla v tiskové zprávě. V první fázi umožní samoobslužné zóny podat listovní zásilku či balík, požádat o vydání Zákaznické karty České pošty nebo podat žádost o zřízení služby SIPO bez toho, aby klienta obsluhoval přepážkový pracovník. V současnosti má podnik k dispozici modelový prototyp kiosku. Je vybaven dotykovou obrazovkou, kamerou, skenerem a tiskárnou. Interaktivní softwarové rozhraní umožní klientům, aby se obsloužili sami, zároveň ale nabídne i možnost spojení se vzdáleným zaměstnancem pošty, který zákazníkům v rámci videohovoru poradí s vyřízením poštovní služby.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Dopravci udělají za poplatek vaši cestu uhlíkově neutrální
19.08.2019
Letecké společnosti i autobusoví dopravci nabízejí lidem možnost, jak mohou kompenzovat emise CO2 vyprodukované během své cesty. Za poplatek k jízdence či letence firmy vysazují stromy nebo bojují proti jejich kácení. Flixbus, u kterého tuto možnost využívá šest procent cestujících, například také nakupuje ekologické sporáky do Rwandy.
Princip příspěvku je jednoduchý. Dopravce spočítá, jaká bude uhlíková stopa jednoho cestujícího. Takovou částku mu nabídne přispět při platbě jízdenky. Za tyto peníze poté firma pomocí ekologických projektů snižuje emise oxidu uhličitého jinde ve světě. Ve výsledku má tak být let pasažéra z pohledu CO2 neutrální. S nápadem nabízet cestujícím možnost, aby byla jejich cesta z pohledu emisí neutrální, přišly před lety letecké společnosti. Cestujícím nabízí tuto možnost například i největší evropská nízkonákladová aerolinka Ryanair.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Hotely měly na jaře napilno
12.08.2019
Služeb ubytovacích zařízení v Česku v letošním druhém čtvrtletí využilo 5,8 milionu lidí, meziročně jich tak bylo o 4,9 procenta více. Hosté v nich strávili i více nocí. Jejich počet se proti stejnému loňskému období zvýšil o 3,8 procenta na 14 milionů.
Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Podle úřadu návštěvnost českých hotelů, penzionů či kempů nepřetržitě roste šestým rokem a dynamika růstu počtu domácích a zahraničních hostů se vyrovnala. Českých turistů v ubytovacích zařízeních meziročně přibylo od dubna do konce června o 4,9 procenta a cizinců o 4,8 procenta. Na návštěvnosti se podle vedoucího oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavla Vančury negativně nepodepsal ani letošní květen, který byl chladný a deštivý.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Polovina vzorků zmrzliny neprošla testy
12.08.2019
Část kopečkových i točených zmrzlin je kontaminována bakteriemi, a to 37 procent vzorků, které zkoumala potravinářská inspekce. Prodejci nečistí stroje. Je to více než v předchozích třech letech. Stejně tak obsahuje bakterie led, který přidávají prodejci do nápojů.
"Z výsledků letošních kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů," vysvětluje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Mezi sledovanými parametry u 47 vzorků ledu do nápojů byl výskyt bakterií, jako je Escherichia coli (známá jako E. coli), Clostridium perfringens, enterokoky, koliformní bakterie, ale například i bakteriální kolonie.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)