Populace ČR v roce 2023 překročila 10,9 milionu, výrazně klesl počet sňatků i narozených dětí
07.10.2024
Populace Česka se v průběhu roku 2023 rozrostla o 73,0 tisíce obyvatel díky kladnému migračnímu saldu, čímž překročila hranici 10,9 milionu. Rok 2023 se dále vyznačoval výrazným dvanáctiprocentním poklesem počtu sňatků. Poprvé od roku 2005 se živě narodilo méně než 100 tisíc dětí (91,1 tis.). Naděje dožití při narození již druhým rokem rostla a navázala na pozitivní vývoj před pandemií onemocnění covid-19, uvádí ČSÚ.
Na konci roku 2023 mělo Česko poprvé od konce druhé světové války více než 10,9 milionu obyvatel. Přírůstek stěhováním 94,7 tisíce osob byl, po přírůstku v roce 2022, druhý nejvyšší v poválečné historii Česka. V migračním saldu převládali občané Ukrajiny (75,2 tis.), následovaní občany Slovenska (5,6 tis.) a vůbec poprvé se na třetím místě objevili Filipínci (2,1 tis.). Oproti tomu přirozená měna snížila celkový přírůstek obyvatel v roce 2023 o 21,6 tisíce.
Manželství v roce 2023 uzavřelo 48,3 tisíce párů. Po výrazném meziročním nárůstu počtu sňatků v roce 2022 (o 17 %) došlo opět k jeho poklesu. Snížila se rovněž intenzita sňatečnosti, když při setrvání měr sňatečnosti z roku 2023 by před 50. rokem věku vstoupilo do prvního manželství 56 % mužů a 65 % žen. Průměrný věk mužů při prvním sňatku vzrostl na 32,7 roku a žen na 30,6 roku. Rozvedlo se 19,5 tisíce manželství, o 2 % méně než v roce 2022. Při udržení měr rozvodovosti z roku 2023 by v dalších letech skončilo rozvodem 37,1 % manželství, nejméně od počátku století. Průměrná délka trvání manželství do jeho ukončení rozvodem činila 13,5 roku.
Pokles počtu živě narozených v roce 2023 představoval již druhé desetitisícové meziroční snížení v řadě. Úhrnná plodnost poklesla z 1,62 na 1,45 dítěte na jednu ženu, zatímco průměrný věk žen při narození prvního dítěte se mírně zvýšil na 28,9 roku. Počet zemřelých se v roce 2023 meziročně snížil o 6 % na 112,8 tisíce. Naděje dožití při narození meziročně výrazně vzrostla, u mužů na 76,9 let (o 0,7 roku) a u žen na 82,8 let (o 0,8 roku).
Podrobné informace o strukturách a intenzitách demografických událostí a jevů v loňském roce přináší analytická publikace Vývoj obyvatelstva České republiky, dostupná na webu ČSÚ.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Co se děje s počasím? Máme si na projevy klimatických změn zvykat?
26.03.2018
Sníh na Floridě a na Sahaře, extrémní vedra v Austrálii, lijáky ve střední Evropě – podle odborníků jde o projevy klimatických změn, s nimiž se budeme setkávat stále častěji. Jak proměna podnebí zasáhne naše zeměpisné šířky? A budeme jednou trávit leden v plavkách?
Vlivem klimatických změn se letos Florida ocitla pod sněhem – poprvé po třiceti letech.
Na Floridě a na Sahaře nedávno zažili šok – americký poloostrov i gigantickou africkou poušť pokryl sníh. Podobné extrémy však podle klimatologů představují pouhý začátek.
Změny v přímém přenosu
„Odborníci o klimatických změnách stále hovoří, v různých studiích se dočítáme, že nás čekají extrémy počasí. To, že Floridu letos v lednu zavál sníh, už skutečně můžeme za takový extrém považovat – arktický vzduch se tentokrát dostal opravdu nezvykle nízko,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová.
Arktický vzduch letos skutečně vyvolal pozdvižení, přestože jsme si už v posledních letech museli zvyknout na titulky jako „Španělsko si neví rady se sněhem“ nebo „Větrná smršť, jakou Francie nepamatuje, brala životy“. Podle klimatologů jde v případě Floridy o projev globálního oteplování, kdy vzduch ze severu „padá“ níž a ochlazuje lokální teplejší vzduch. Ten má v sobě víc vlhkosti, a výsledkem je právě sněžení.
Návrh na zrušení letního času
22.03.2018
Změna času 2018: Letní čas: noc na 25. března, Zimní čas: noc na 28. října.
V únoru 2018 se skupina poslanců Evropského parlamentu snažila o první krok ke zrušení střídání letního a zimního času. Nakonec se ale podařilo schválit jen výzvu Evropské komisi, která má teď výhody a nevýhody střídání času prozkoumat a navrhnout nějaké řešení.
Klient stačí, klientka není nutná. Spořitelna smí dál užívat jen mužské oslovení
21.03.2018
Otázku genderové vyváženosti v oslovování zákazníků u spořitelny řešil v pondělí německý Spolkový soud. Podle něj je v pořádku, když instituce používá jen mužské oslovení „klient“, kterým tituluje i ženské zákaznice. Na údajnou diskriminaci si u soudu stěžovala seniorka z Dortmundu, informovala agentura DPA. Podle České spořitelny žádný český klient nikdy nic podobného neřešil.
Podnět soudu dala Marlies Kramerová (80), angažovaná bojovnice za práva žen ze spolkové republiky Sársko. Oslovení „klient“ a „majitel účtu“ je podle ní diskriminační, a požadovala, aby spořitelna používala i ženské formulace oslovení.
Soud ale její stížnosti nevyhověl. Podle něj nejde o zásah do osobnostních práv ani porušení zásad rovnosti, což je rozhodnutí, ke kterému dospěly už nižší soudy. Ty mimo jiné uvedly, že dvojí oslovení by komplikovalo už jinak obtížné texty. Užití mužské formy se navíc již „2000 let“ vztahuje na obě pohlaví, jak své rozhodnutí zdůvodnil sárský zemský soud. Pokud by soud dal stěžovatelce za pravdu, musela by spořitelna přetisknout zhruba 800 formulářů a problémy by mohlo mít i 1600 dalších finančních institucí. Podle profesorky práva z Dortmundu Marie Wersigové by se rozhodnutí soudu zřejmě muselo odrazit i v jazyce užívaném ve všech dalších právních úmluvách, citoval ji týdeník Der Spiegel.
Šmejdi nabízí žárovky zdarma, pak si účtují tisíce
21.03.2018
Senioři, maminky na dovolené i další lidé, kteří přes den zůstávají doma, by se měli mít na pozoru před „žárovkovou“ taktikou šmejdů. Nabízejí úsporné žárovky, které naoko rozdávají zadarmo, ale za jediným podpisem se ukrývají horentní sankce v řádu tisícovek korun. Česká obchodí inspekce radí jakékoliv výhodné žárovky nekompromisně odmítat.
„Dobrý den, ukažte mi váš účet za elektřinu.“ I takto může začít nečekaná návštěva, která zazvoní u bytu nebo domu. Lidem, nejčastěji seniorům nebo matkám na mateřské, se snaží vnutit změnu dodavatele energií.
Nabízejí nejen úsporu peněz, ale také hodnotný dárek v podobě drahých žárovek. „A tady máte ještě dárek – úsporné žárovky zdarma, jen nám to tady podepište a já půjdu,“ zní další z typických prohlášení.
Případně pochválí dobrou spolupráci. Mnozí lidé v radosti podepíšou a výměnou za to získají žárovky za drobný poplatek nebo dokonce úplně zadarmo. Problém je ovšem v tom, že si ani nevšimnou, že zároveň podepsali jak smlouvu na změnu dodavatele, tak nepřiměřené sankce pro případ, že od této smlouvy odstoupí.
Sankce 2000 korun
„Jakmile spotřebitel zjistí, že změna dodavatele energií je pro něj vlastně nevýhodná a chce odstoupit, firma začne upozorňovat na kupní smlouvu na žárovky a často nepřiměřeně tlačit na jejich uhrazení,“ upozornil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich s tím, že jde obvykle o částky ve výši až 2000 korun.