Stát uzavřel s ČEZ bezpečnostní smlouvu
28.08.2024
Stát uzavřel se společností ČEZ bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. Dohoda má zajistit bezpečnostní zájmy státu při výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu takových reaktorů v Česku. ČEZ tak například bude stát informovat o výběru dodavatele. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu. Polostátní ČEZ plánuje výstavbu prvního modulárního reaktoru v Temelíně, vzniknout by měl v první polovině příští dekády.
Smlouva podle ministerstva garantuje, že budou zajištěny bezpečnostní zájmy státu podobně jako v případě výstavby velkých jaderných zdrojů. Jednou z povinností ČEZ bude poskytovat státu informace o výběru dodavatele modulárních reaktorů a umožnit státu zajištění bezpečnostních zájmů prostřednictvím takzvaného bezpečnostního požadavku.
"Malé a střední reaktory mohou být nedílnou součástí budoucího energetického mixu Česka. Zajišťovat mohou občanům a firmám nejen elektřinu, ale také teplo, takže mohou nahradit dosluhující uhelná zařízení," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Obce by mohly omezovat ubytování přes Airbnb či Booking
27.08.2024
Obce a města v Česku by v důsledku novely zákona o podnikání v cestovním ruchu mohly určit maximální počet dní v roce a také období, kdy bude či nebude možné v bytech, které se nachází v bytových domech, nabízet krátkodobá ubytování přes on-line platformy, například Airbnb nebo Booking. Novelu zákona vláda schválila v polovině července, ještě ji budou muset posoudit poslanci a senátoři.
Obce a města by mohly určit také maximální počet metrů čtverečních na jednu ubytovanou osobu, uvedla ředitelka odboru cestovního ruchu na ministerstvu pro místní rozvoj Silvia Doušová. V podobné formě regulace podle ní teď funguje v jiných evropských metropolích, třeba v Barceloně, ve Vídni či v Amsterodamu.
"Každá metropole k tomu přistupuje nějak a nám toto chybělo," řekla Doušová. Dodala, že takto omezit krátkodobá ubytování by obce a města mohly od druhé poloviny května roku 2026. Ministerstvo pro místní rozvoj dlouhodobě upozorňuje na to, že krátkodobá ubytování přes on-line platformy omezují nabídku bytů pro bydlení, čímž vzniká tlak na zvyšování nájemného.
Novela zákona má také zavést elektronický systém e-Turista, kde se budou muset poskytovatelé ubytování registrovat. Ministerstvo si od systému slibuje zejména lepší přehled o počtu nabízených krátkodobých ubytování přes on-line platformy a s tím související větší výběr z poplatku z pobytu, který jde obcím, a na dani z příjmu. Registr bude podle ministerstva nejdříve asi půl roku fungovat ve zkušebním režimu, ostré spuštění se plánuje na 1. července příštího roku.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Americká společnost Apple změní způsob, jakým si uživatelé v EU vybírají možnosti prohlížeče
26.08.2024
Apple uvedl, že přidá i zvláštní sekci, kde si uživatelé budou moci změnit výchozí aplikace, a také více aplikací ze systému odstranit. Informovala o tom agentura Reuters. Výrobce iPhonů se dostal pod tlak regulačních úřadů, které požadovaly, aby provedl změny. V EU vstoupil na začátku března v platnost rozsáhlé nařízení o digitálních trzích, podle kterého má uživatel dostat možnost zvolit si svůj preferovaný webový prohlížeč hned při prvním spuštění prohlížeče Safari, který je nastaven automaticky.
V aktualizaci, kterou Apple plánuje ještě v letošním roce, si uživatelé budou moci vybrat výchozí prohlížeč přímo na obrazovce výběru, jakmile projdou povinným seznamem možností. Uživateli se zobrazí náhodně seřazený seznam 12 prohlížečů pro jednotlivé země EU s krátkým popisem a vybraný prohlížeč se automaticky stáhne.
Firma už vydala aktualizaci v reakci na nová pravidla v březnu. Firmy vlastnící prohlížeče ale kritizovaly design obrazovky výběru a Evropská komise (EK) zahájila 23. března vyšetřování s tím, že má podezření, že opatření nejsou v souladu s požadavky. Apple dodal, že s EK jednal a že věří, že nové změny obavy regulátora vyřeší.
Apple také plánuje zavést v nastavení vyhrazenou sekci, ve které si bude moci uživatel nastavit výchozí aplikace pro zprávy, telefonní hovory, spamové filtry, správu hesel a klávesnice. Uživatelé si tam budou moci jednoduše a centrálně stanovit, které aplikace chtějí používat jako výchozí pro tyto funkce, místo aby byly výchozí aplikace přednastaveny bez možnosti snadného přizpůsobení.
Uživatelé také budou moci odstranit některé aplikace vytvořené firmou Apple, jako jsou App Store, zprávy, fotoaparát, fotografie a Safari. Odstranit nepůjde jen aplikace nastavení a telefon.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Škody způsobené největším IT výpadkem v historii dosahují 600 miliard korun
25.07.2024
Z podstatné části ale nebudou odškodněny. Škody se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat. Odhady nejčastěji ukazují na jejich celkovou částku v přepočtu zhruba 600 miliard korun. Celosvětově bylo například zrušeno na 5000 letů. Svůj provoz musely přerušit či omezit ale nejen aerolinky, nýbrž také banky, finanční domy, nemocnice, přepravní společnosti, ale i řetězce obchodů či restaurací a mnozí další. Jejich klienti a zákazníci se na ně nyní budou obracet s žádostí o finanční kompenzaci. Vítězem celého IT výpadku tak nepochybně budou právníci, advokáti a právní firmy. Globálně lze čekat vlnu žalob a soudních sporů vztažených k IT výpadku, z nichž mnohé se mohou vléci roky.
Jenže například aerolinky mohou nárok klienta, případně jeho cestovní kanceláře smést snadno ze stolu poukazem na to, že IT výpadek je události, na niž neměly a nemohly mít vliv. Že je to něco, jako když se let zruší kvůli špatnému počasí nebo bezpečnostní hrozbě.
Klient pak bude muset u soudu dokázat, že za výpadek mohou tím, jakého si zvolili dodavatele IT služeb. Což bude tedy především Microsoft. Ale ten se zase odvolá na firmu CrowdStrike, jejíž chybná aktualizace vlastního kyberbezpečnostního softwaru jej dostala do kolize se systémem Microsoftu, která pak – v duchu efektu motýlích křídel a kvůli enormnímu rozšíření produktů Microsoftu – celosvětový výpadek způsobila. Společnost CrowdStrike je logicky stěžejním viníkem celého výpadku. Ačkoli Microsoft také nemusí mýt fakticky zcela bez viny. Někteří IT experti upozorňují, že měl svůj operační systém lépe koncipovat tak, aby jej jedná chybná aktualizace softwaru třetí strany nemohla takto „rozhodit“. Například operační systémy Applu nebo Linuxu IT výpadek nepostihl. V případě applovských systému se tak stalo proto, že Apple, resp. jeho operační systém si důsledněji „hlídá“, koho do něj ze softwarových dodavatelů a za jakých podmínek vůbec pustí, zatímco systémy Microsoftu jsou v tomto ohledu otevřenější. Tedy, jak se nyní ukazuje, také zranitelnější.
Microsoft ale zase může odkázat na to, že například daná aerolinka, jež jeho služeb využívá, měla také zvýšit svoji odolnost vůči IT výpadku. Například tak, že by měla zrcadlové IT řešení, postavené na úplně jiném dodavateli – třeba právě Applu –, které by fungovalo jako záloha. Samotná texaská společnost CrowdStrike se navíc ze svých dodavatelských podmínek ze širší odpovědnosti za škody vyvléká. Omezuje ji totiž jen do výše již uhrazených poplatků. Pokud tedy nakonec aerolinka nebo banka či provozovatel rychlého občerstvení zažaluje samotnou CrowdStrike, maximálně z ní může vymoci to, co jí již zaplatil. Takže uživatelé softwaru od CrowdStriku, kteří podepsali (či „odklikli“) standardní podmínky jeho využívání, mají nárok nejvýše na prostou refundaci daných poplatků. Která samozřejmě zdaleka nemusí pokrývat škody, jež výpadek reálně způsobil.
S
Vláda schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, novelu nyní projedná Parlament
19.07.2024
Nový zákon o kybernetické bezpečnosti vláda na zasedání po odkladu z minulého týdne schválila. Novináře o tom informoval vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Předpis do českého práva zavádí evropskou bezpečnostní směrnici NIS2 a zároveň obsahuje možnost prověřit a vyloučit dodavatele, kteří představují pro stát bezpečnostní riziko. Novelu nyní projedná Parlament. K novele měl připomínky podnikatelský sektor. Podle vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) z minulého týdne byly nutné drobné legislativní změny. Předpis vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), výhrady k němu původně měli operátoři a další firmy zastoupené Asociací provozovatelů mobilních sítí (APMS) či Hospodářská komora.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)