Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Češi kupují přes polovinu zboží ve slevě
25.10.2018
Častěji sahají po značkách potravin vyrobených na objednávku obchodních řetězců nebo těch, které vznikají v rámci jejich vlastní výroby.
Zároveň se stále ve velké míře ženou za zbožím ve slevách. V promocích se prodalo ve druhém čtvrtletí celkem 55 procent zboží.
České firmy se upínají k pracovníkům z Východu
24.10.2018
Tuzemské stavební firmy či výrobní podniky se ve velké míře opírají o zahraniční pracovníky. Lidi, kterých je nyní na českém trhu práce dlouhodobě nedostatek, české společnosti přetahují ze Slovenska, Ukrajiny, Polska nebo Rumunska či Bulharska. Aktuální data Eurostatu ovšem ukazují, že zvláště pro pracovníky z východu Balkánu může Česko ztrácet na atraktivitě.
Zmiňovaná statistika udává meziroční růst nákladů na práci, které vydávají soukromí zaměstnavatelé. Hlavní náklad pro ně představují mzdy − ty ovšem v případě zemí z východu Evropy či Pobaltí rostou ve srovnání s Českem mnohem více. V Česku, které má v rámci Evropské unie dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost (v září činila podle úřadů práce tři procenta), byl růst nákladů práce až šestý největší ze zemí osmadvacítky. Nejvíce náklady na práci meziročně vzrostly v Rumunsku, a to téměř o 16 procent. V případě balkánské země to neznamená, že by ve výši mezd dohnala Česko. Stále tam dosahuje necelé poloviny průměrné částky vyplácené v tuzemsku. Zatímco ale průměrná česká mzda byla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o osm procent vyšší, ta rumunská rostla o 11 procent. Díky tomu mají Rumuni větší motivaci zůstávat doma a nevydávat se za prací třeba právě do Česka.
Český autoprůmysl může kvůli brexitu přijít o 15 600 pracovních míst
23.10.2018
Odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl ohrozit v českém automobilovém průmyslu až 15 600 pracovních míst a snížit růst hrubého domácího produktu (HDP) Česka o 1,4 procentního bodu. V důsledku takového ekonomického šoku by pak mohla být ve druhé vlně ohrožena další pracovní místa i spotřeba. Vyplývá to ze studie společnosti Coface, která se celosvětově zabývá pojišťováním pohledávek.
"Úspěch automobilového průmyslu není samozřejmý, Česko musí svůj vlajkový průmysl chránit a podporovat. Rizikové scénáře našeho analytického týmu ukazují, že aktuální síla i rekordně nízká nezaměstnanost v Česku nemusí s ohledem na vývoj v Evropě i ve světě trvat věčně," uvedl generální ředitel Coface ČR Ján Čarný. Velká Británie je jedním z nejvýznamnějších odbytišť českých automobilek s podílem sedm procent. Její automobilový trh získal zejména kvůli brexitu od Coface hodnocení jako vysoce rizikový. Vysoká poptávka po nových vozech v EU přispívá k rekordním výsledkům domácího automobilového průmyslu i české ekonomiky. Jen v roce 2017 bylo v ČR vyrobeno 1,42 milionu automobilů. Automobilový průmysl generuje 21 procent českého exportu, ten je však závislý na poptávce po nových vozech v řadě států. Třetina exportu automobilového průmyslu míří z ČR do Německa.
Dotace jsou pro velké farmy
22.10.2018
České ovocnářství nezažívá nejlepší časy. Sadaři bojují s jarními mrazy, kroupami a letním suchem. A hlavně s konkurencí z jiných členských zemí Evropské unie, zejména z Polska.
Od roku 2010 klesl počet českých pěstitelů ovoce o více než jednu čtvrtinu. Příznivé klima pod hřbety Chlumů, nízkých kopců zvedajících se nad Ostroměří na Jičínsku a zadržujících teplo Polabské nížiny, umožňuje Petru Karešovi vyrovnat se se specifikami českého ovocnářství. Společně s tvrdou prací a odvahou zavést inovace přinášející právě tu přidanou hodnotu, po nichž tolik volá Evropská unie. Karešovi pěstují ovoce v Ostroměři již ve čtvrté generaci. Praděd současného majitele ovocnářské farmy před mnoha lety zavedl pěstování odolné, tmavé třešně, která nese jeho jméno - Karešova srdcovka raná.