Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Konec podnákladových cen potravin
05.10.2018
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) by chtěl uzákonit, aby se potraviny v ČR nedaly prodávat za podnákladové ceny. Nechce však úplně rušit slevové akce, řekl to na Žofínském fóru. Podle něj však bude ještě záležet na diskusi s obchodními řetězci, konkrétní výsledky by se mohly objevit na začátku příštího roku.
Ministerstvem financí a zemědělství také zjišťují, zda řetězce více nepodporují dovozové potraviny na úkor tuzemských a zda nemůže jít o dumping nebo nepovolenou exportní podporu. Například máslo z dovozu se letos podle ministerstva do pololetí ve slevových akcích v ČR v průměru prodávalo za 126,09 koruny za kilogram, české za 166,52 koruny za kilogram. "Jsem toho názoru, že by bylo dobré zavést princip zákazu prodeje se ztrátou pro každý jednotlivý výrobek a každý článek potravinářského řetězce," řekl Toman. "Jen pro ilustraci, zatímco v roce 2007 se podíl zboží prodaného ve slevových akcích pohyboval na úrovni 30 procent, loni to bylo už přes 50 procent. Největší podíl zboží prodaného v akci, a to 80 procent, je u másla či vajec. Nastavení pravidel pro fungování slevových akcí nyní probíráme se zástupci jednotlivých obchodních řetězců, kdy se nabízí několik možností řešení, například snížení podílu prodeje v promo akcích nebo nastavení maximální výše slevy," dodal ministr.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvýšit bezpečnost a ochranu při práci
05.10.2018
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo návrh zákona o bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení. Hlavním cílem úpravy je zvýšit bezpečnost a ochranu při práci zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných.
K právním úpravám v této oblasti nedošlo čtyřicet let a doteď se řídí v mnohém překonanými předpisy. Musíme zakotvit bezpečnost a ochranu při práci způsobem, který odpovídá v současnosti užívaným technologiím. Zákon je velmi komplexní, upravuje bezpečnost při provozu elektrických, plynových, zdvihových a tlakových zařízení. Tedy od použití rychlovarné konvice, až po obsluhu bioplynové stanice. Zákon zajistí větší bezpečnost obecně, nižší úrazovost a méně smrtelných úrazů, předchází škodě na majetku i ničení životního prostředí,“ okomentoval odborný náměstek resortu Jiří Vaňásek.
Dále návrh obsahuje úpravu odborných způsobilostí osob, které s technickými zařízeními pracují. Díky návrhu dojde rovněž ke snížení administrativní zátěže některých dotčených subjektů a nastavuje jednoznačné rozdělení kompetencí mezi kontrolními a dozorovými orgány. Tedy Státním úřadem inspekce práce a Technickou inspekcí České republiky. Současně ministerstvo navrhuje zrušení vybraných zastaralých předpisů, jejichž úprava byla včleněna do nového návrhu zákon, u kterého se předpokládá účinnost od 1. ledna 2020.
V Česku se meziročně prodalo více aut
04.10.2018
Za tři čtvrtletí letošního roku bylo v Česku prodáno 207 784 nových osobních aut, což je meziročně o 1,1 procenta více. Po přechodu na novou emisní normu, která platí od září, se však registrace nových aut výrazně snížily, konkrétně o 28,1 procenta méně proti září 2017. Na středeční tiskové konferenci to uvedl Svaz dovozců automobilů. Propad prodejů bude podle dovozců pokračovat.
Nejvíce se prodávaly vozy značky Škoda, kterých bylo registrováno 65 289 kusů, což je 31,4procentní podíl na trhu. Následovaly značky Volkswagen s 20 310 vozidly a Hyundai s 16 135 registrovanými auty. Nejprodávanějším modelem byla Škoda Octavia, kterých se registrovalo celkem 20 330 kusů.
Velký zájem byl také o další modely Škoda, konkrétně Škoda Fabia (16 156 aut) a Škoda Rapid (11 290 kusů). Následovaly modely Hyundai i30 a Škoda Superb. Z hlediska paliva se během devíti měsíců potvrdil soustavný pokles naftových motorů, které tvořily podíl 30,19 procenta. Nejžádanější byly auta s benzínovými motory, které měly podíl 66,9 procenta. Většinu nových aut si pořídily firmy, 72 procent, zbylé prodeje připadly na jednotlivce.
ING Bank bude od příštího roku nově nabízet také hypotéky
03.10.2018
Značku ING si Češi mnoho let spojují hlavně se známým Oranžovým kontem a životním a penzijním připojištěním. Před třemi lety, když ING Group prodala své pojišťovny, zůstal název jen bance. Ta v Česku, na rozdíl od mnoha západních zemí, podniká stále jen v užším spektru služeb. Soustřeďuje se hlavně na byznys s velkými firmami a na spoření a podílové fondy pro drobné klienty. To se ale brzy změní. Už za několik měsíců se ING Bank začne měnit na univerzální banku pro běžné lidi.
Výrazné rozšíření retailových služeb potvrdil HN Radek Sedlář, ředitel této sekce ING Bank v Česku. "V současné době pracujeme na nové produktové nabídce. Její součástí je běžný účet, spotřebitelský úvěr a hypotéky. V tuto chvíli je v přípravě plán zaměřený na hypoteční produkt, který bychom chtěli spustit v příštím roce," řekl Sedlář. Běžný účet a spotřebitelský úvěr budou následovat po odstartování nabídky hypoték. Podle zdroje blízkého vedení banky se ING chystá prodej hypoték rozjet už během prvního čtvrtletí, aby co nejdříve využila stále vysokého zájmu Čechů o koupi vlastního bydlení.