Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Alkohol, bydlení a benzin jsou dražší než loni, některé potraviny zlevňují
13.11.2018
Růst cen oproti loňsku v říjnu zpomalil na 2,2 procenta ze zářijových 2,3 procenta. Zdražovalo zejména bydlení, pohonné hmoty nebo alkohol.
Zlevnily naopak některé potraviny. Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny bydlení. Nájemné ve srovnání s loňským říjnem zdražilo o 3,4 procenta, vodné o 1,8 procenta, stočné o 1,3 procenta, elektřina o 5,6 procenta a tuhá paliva byla dražší o 2,7 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Účetní reforma veřejných financí má problémy
12.11.2018
Účetní reforma veřejných financí přináší komplexnější a užitečnější informace, provázely ji však problémy s předpisy. Na základě prověrky to v tiskové zprávě uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj existují také rezervy ve využívání účetních dat. Kontrolovanými institucemi byly ministerstvo financí (MF) a Český statistický úřad (ČSÚ).
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na průběh účetní reformy veřejných financí, která ve veřejném sektoru ČR od roku 2010 zaváděla prvky akruálního účetnictví. Kontroloři se zaměřili především na to, jak byla reforma nastavena a připravena, zda zajistila vykazování spolehlivých a využitelných informací či na to, jak jsou tyto informace využívány. Podle akruálního principu mají být transakce zaznamenány v účetních knihách a vykázány v účetních výkazech v momentě, kdy k nim dojde, nikoliv až při uskutečnění souvisejícího příjmu či výdaje. Kontrola například ukázala, že účetní předpisy spojené s reformou, které tvořilo MF, byly v letech 2010 až 2014 nejednoznačné. "Ze 17 kontrolních akcí ověřujících účetní závěrky organizačních složek státu za uvedená účetní období se NKÚ kvůli tomu v 11 kontrolních závěrech ke spolehlivosti účetní závěrky nemohl vyjádřit," uvedli kontroloři. Metodickou podporu, která by účetním jednotkám pomohla se zavedením změn do jejich praxe, MF poskytovalo až od roku 2011. Podle NKÚ se tak první sestavení účetních výkazů za celou Českou republiku opozdilo o šest let.
Porsche bude v Ostravě vyvíjet chytrá auta
09.11.2018
Poskytovatel vývojových služeb Porsche Engineering Services (PES) oficiálně otevřel svou pobočku v Ostravě. Pracuje v ní více než 20 lidí, do konce roku 2020 by jich mělo být 50. Zaměří se na výzkum a vývoj současných automobilových trendů, jako jsou elektromobilita, autonomní jízda a chytrá mobilita.
Generální ředitel společnosti Porsche Engineering Miloš Polášek v tiskové zprávě uvedl, že v Ostravě se bude pracovat například na novém projektu, který souvisí s infrastrukturou pro rychlé nabíjení budoucích elektromobilů. "Naši vývojáři pracují s nejvyspělejšími technologiemi, jako jsou komplexní simulace, nejmodernější metody digitálního vývoje a výroby prototypů," uvedl Polášek. Jedním z důvodů pro výstavbu pobočky v Ostravě, díky níž PES rozšířila své kapacity, byl dosah hned několika technických univerzit v Česku i v sousedních zemích. Tam vidí PES prostor i pro získávání zaměstnanců. "Vzhledem k tomu, že se nová pobočka Porsche Engineering nachází na křižovatce České republiky, Slovenska a Polska, nabízí Porsche Engineering šanci inženýrům ze všech tří zemí," uvedla Markéta Kaclová z PES.
Sociální bydlení
08.11.2018
Je důležité, aby stát, obce a jiní poskytovatelé sociálního bydlení úzce spolupracovali. Sociální bydlení se musí provázat se sociální prací. Tyto a další principy padly na mezinárodní konferenci Dobrá praxe v sociálním bydlení v ČR a Evropě, která se konala v úterý 6. listopadu v Praze. Na konferenci zazněly příklady dobré praxe v sociálním bydlení ze zahraničí.
Uskutečnila se v rámci projektu Podpora sociálního bydlení. Mezi více než 200 účastníky byli nejen čeští experti, ale také odborníci z Belgie, Nizozemska, Skotska, Irska a Rakouska. Konferenci zahájila náměstkyně ministryně pro řízení sekce správních činností a sociální politiky Jana Hanzlíková. Účastníky seznámila s aktuálním stavem přípravy legislativy a dalších opatření v oblasti sociálního bydlení a sociálního začleňování. Panelisté pak hovořili o různých přístupech k sociálnímu bydlení, zabývali se také bydlením pro mladé lidi či seniory, problematikou občanských poraden a bytových družstev, ale také evropským rozměrem sociálního bydlení.
„Příspěvky zahraničních expertů se jistě stanou inspirací nejen pro zástupce obcí zapojených do projektu Podpora sociálního bydlení, kteří měli možnost své dosavadní zkušenosti prezentovat po boku českých odborníků na tuto problematiku. Věřím, že konference přispěje k rozvoji dostupného bydlení v celé České republice,“ uvedl David Pospíšil, ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení MPSV.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)