Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Archivace účetní a daňové agendy
18.05.2017
Mezi obecné povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob patří odborná správa dokumentů vzešlých z jejich činnosti nebo v souvislosti s ní, včetně dokumentů z činnosti jejích právních předchůdců i dokumentů přijatých od jiných osob.
Účetní doklady, účetní knihy, inventurní soupisy, účetní závěrky, výroční zprávy, a další účetní písemnosti přísluší do kategorie účetních záznamů. Účetní záznamy mohou být využívány i pro účely, které s účetnictvím přímo nesouvisí. Uplatňují se zejména v daňovém řízení, ve správním řízení, v trestním řízení, v občanském soudním řízení, pro účely sociálního zabezpečení, veřejného zdravotního pojištění, ochrany autorských práv. Proto se při rozhodování o jejich úschově musí respektovat i ustanovení obecně platných předpisů upravujících řízení v uvedených oblastech.
Daň z nemovitých věcí
17.05.2017
Již brzy obdrží majitelé pozemků, bytů a domů složenky týkající se daně z nemovitých věcí. Na této složence najdete celkovou výši daně z nemovitých věcí, termíny splatnosti splátek a stav daňového účtu poplatníka (přeplatek nebo nedoplatek na dani z nemovitých věcí).
Daň je nutno uhradit do konce května. Od loňského roku mohou fyzické osoby zaplatit daň složenkou bez poplatku. Výše daně mimo jiného závisí i na typu nemovitosti a obci, v níž se byt, dům, garáž či pozemek nacházejí. Každá obec si může vyhláškou stanovit vlastní koeficient, jímž se daň násobí podle typu nemovitosti. Příslušné koeficienty pro jednotlivé obce můžete najít na stránkách Finanční správy ČR.
V případě, že je vypočtená daň nižší než pět 5 000 Kč, musíte ji celou odvést najednou. Pokud je vypočtená daň vyšší, můžete ji uhradit ve dvou stejných splátkách – a to do 31. května a do 30. listopadu. Výjimkou jsou zemědělci a chovatelé ryb. Ti mají termín posunutý na 31. srpna 2017, a to i v případě, že platí méně než 5 000 Kč. Poplatník se může přihlásit i k zasílání údajů pro placení daně e-mailem. Každoročně tak obdrží místo složenky před splatností první splátky daně e-mailovou zprávu, kde najde kompletní informace s údaji pro placení daně.
Motivační příspěvek jako daňově uznatelný náklad
17.05.2017
V dnešní době se firmy potýkají nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Jedním z nástrojů je poskytnutí motivačního příspěvku a smluvní zavázání studenta k určitému počtu odpracovaných let ve firmě. Tento příspěvek umožňuje již od roku 2011 zákon o daních z příjmů zahrnout do daňově uznatelných nákladů.
Motivační příspěvek může být na základě smluvního vztahu poskytnut studentovi či žákovi, připravujícímu se pro zaměstnavatele na výkon profese. Příspěvek může být poskytnut až do výše 5 000 korun měsíčně, studentovi vysoké školy až do výše 10 000 korun.
Podmínkou pro daňovou uznatelnost tohoto příspěvku je s budoucím zaměstnancem sepsat obecnou smlouvu o poskytování příspěvku na vzdělání, které je přípravou na výkon dané profese.
Hasičské a rybářské spolky a EET
16.05.2017
Pokud roční tržby spolků nebo neziskových organizací nepřesáhnou 300 tisíc korun nebo pět procent celkových příjmů, evidovat nemusí.
Doposud byl limit na 175 tisících. Hasičské či rybářské spolky a další neziskové organizace se dočkaly jasných pokynů, jak a kdy se jich týká elektronická evidence tržeb (EET). Zároveň pro ně na 300 tisíc korun vzrostl roční limit tržeb, pod který platí, že v režimu EET nemusí fungovat.