Nezapomeňte na daň z nemovitosti
23.05.2025
Květen bývá pro většinu majitelů nemovitostí obdobím, kdy je třeba zaplatit daň z nemovitých věcí. Jenže se může stát, že složenka navzdory očekávání do schránky nedorazí, ani do té datové. V případě, že vlastníte více nemovitostí, složenky nemusí přijít najednou. Přiznání k dani z nemovitých věcí se standardně podává jen jednou – v lednu roku následujícího po pořízení, dědictví, výstavbě nebo významnější úpravě nemovitosti.
V roce 2025 vstoupily v platnost následující změny:
• Zrušení koeficientu 1,5
Dosavadní koeficient 1,5, který mohly obce uplatňovat například u nemovitostí využívaných k podnikání, rekreačních staveb nebo garáží, byl zrušen. Tato změna se provede automaticky a poplatníci kvůli ní nemusí podávat nové přiznání k dani z nemovitých věcí.
• Upravená pravidla pro místní koeficient
Obce nyní mohou nově určovat místní koeficient v rozmezí 0,5 až 5,0 nejen plošně pro celé území obce, ale i samostatně pro jednotlivé katastry, městské části či specifické druhy nemovitostí. Tyto změny je třeba schválit obecně závaznou vyhláškou nejpozději do 1. října před začátkem nového daňového období.
• Úpravy týkající se pozemků a lesních pozemků
Zdanění se nově vztahuje pouze na ty části lesních pozemků, které nespadají do kategorie ochranných či zvláštních lesů. Základ daně se u těchto pozemků určuje podle jejich skutečné výměry a pevně stanovené sazby 3,80 Kč za m², místo dřívějšího ocenění podle cenových předpisů.
Dochází rovněž k rozšíření daňového osvobození u některých ekologicky významných pozemků, zatímco osvobození se ruší například u příkopů, mokřin nebo skalních útvarů.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Zaměstnanci získají od června více volna
21.05.2025
Od června vstoupí v platnost nařízení vlády, které přinese významné změny v oblasti nároku na pracovní volno.
- Zaměstnanci získají až týden volna při úmrtí blízkého člena rodiny a dojde také k rozšíření svatebního volna včetně uznání partnerství. Jednou z nejvýznamnějších změn je prodloužení volna v případě úmrtí blízkého rodinného příslušníka. „Zatímco dosud měli zaměstnanci nárok na dva dny placeného volna plus jeden den na pohřeb, nově budou moci čerpat u vybraných rodinných příslušníků navíc až pět dní neplaceného volna," komentuje Ivana Brancuzká, partner a CEO poradenské společnosti Crowe. Novela také odstraňuje ustanovení o “nezbytně nutné době" účasti na pohřbu. Nově bude zaměstnancům náležet volno na celý den, aniž by museli dokládat, jak dlouhou dobu na pohřbu strávili.
- Druhá významná změna se týká svatebního volna. Ačkoliv základní nárok dvou dnů volna zůstává zachován, novela upřesňuje, že náhrada mzdy náleží konkrétně za den obřadu. Velkým posunem je rozšíření tohoto práva i na páry vstupující do partnerství. "Novela jasně stanovuje také právo rodičů na jeden den placeného volna při svatbě jejich dětí, stejně jako právo dětí na jeden den neplaceného volna při svatbě rodičů," vysvětluje Brancuzká.
- Zásadní proměnou projdou i podmínky pro poskytování volna při hledání nového zaměstnání. Namísto dosavadního půldne volna týdně během výpovědní doby zavádí novela jednodušší systém. Zohledňovat se bude také důvod ukončení pracovního poměru.
- Novela také vyjasňuje situaci ohledně doprovodu rodinných příslušníků ke zdravotnickým vyšetřením. Nově výslovně stanovuje, že pracovní volno s náhradou mzdy náleží nejen při doprovodu do zdravotnického zařízení, ale i při cestě zpět. Nárok na doprovod s náhradou mzdy se vztahuje na manžela, partnera, druha nebo dítě, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela, a to maximálně na jeden den.
- Pátou významnou novinkou je zavedení jednodenního placeného volna pro osoby s těžkým postižením, které se kvůli nepříznivému počasí, přírodní katastrofě nebo jiné mimořádné události nemohou dopravit do práce.
S
Nový návrh na změnu daně z nemovitostí
13.05.2025
Zavedení nového systému zdanění nemovitostí by mohlo každoročně přinést do státního rozpočtu až 15,5 miliardy korun. Vyplývá to ze studie výzkumné organizace PAQ Research, která navrhuje upravit výpočet daně s ohledem na lukrativnost dané lokality a počet vlastněných nemovitostí. Návrh by zasáhl především bohatší majitele více nemovitostí či těch umístěných ve vysoce ceněných oblastech. Opatření má podporu u některých vládních politiků, zejména z KDU-ČSL, ale čelí odporu opozice i částečně rozdělené odborné veřejnosti.
Autoři studie upozorňují, že Česká republika dlouhodobě vybírá na dani z nemovitostí velmi málo ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Zatímco průměr Evropské unie činí 2,5 % z celkových daňových příjmů, v Česku tento podíl dosahuje pouhých 0,7 %. I země jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko mají vyšší výnosy z této daně, zatímco méně zatěžují zaměstnaneckou práci.
Podle modelových výpočtů by se průměrná daň z nemovitosti zvýšila ze současných 1 675 korun na 2 972 korun. Nejchudší pětina domácností by si připlatila přibližně 433 korun, zatímco ta nejbohatší by platila o 2 309 korun více. V praxi by se tak změna nedotkla nejvíce těch, kdo vlastní jediný byt – právě pro ty by daň mohla naopak mírně klesnout díky slevě na poplatníka. Vyšší náklady by nesli hlavně majitelé cenných nemovitostí a rozsáhlých pozemků.
S
Den daňových poplatníků připadá na 6. června
13.05.2025
Češi budou letos pracovat na stát 157 dní, o pět dní méně než loni. Takzvaný Den daňových poplatníků, dříve označovaný jako Den daňové svobody, tak připadá na 6. června, což je nejčasnější datum od roku 2020. Informoval o tom Institut liberálních studií, který pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občanů, vypočítává od roku 2000.
Podle výpočtu Institutu liberálních studií letos za každých 20 tisíc korun, které si lidé nechají pro vlastní spotřebu, stát přerozdělí dalších 15 123 korun. To znamená, že 6. červen rozděluje rok na období, do kdy příjmy Čechů šly výhradně na provoz státu, a na období, od kdy jde příjem jen na jejich konto. Na dřívější termín než letos připadal v minulosti Den daňových poplatníků pouze pětkrát v letech 2015 až 2019.
V minulosti označoval Institut liberálních studií Den daňových poplatníků jako Den daňové svobody. Ten vypočítává pro Česko také společnost Deloitte, využívá ale přitom jinou metodiku. "Svůj Den daňové svobody začal letos vyhlašovat také další subjekt a navíc vyvstala otázka právních aspektů používání tohoto názvu," vysvětlil Pánek, proč institut, který se dříve jmenoval Liberální institut, přistoupil ke změně názvu.
Mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pracovali nejkratší dobu na stát Švýcaři, kde letos Den daňových poplatníků připadl na 5. května. Nejdéle si na něj počkají ve Finsku, kde připadne na 29. července. Česko se pohybuje v blízkosti průměru OECD, který je 7. června. Průměr zemí eurozóny připadá na 30. června.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Daň z nemovitosti 2025
28.04.2025
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. Přes milion lidí obdrží údaje k zaplacení daně do datových schránek. Dalšímu více než milionu poplatníků dorazí informace na e-mail. Ostatním poplatníkům daně z nemovitosti pak finanční správa nejpozději do 23. května rozešle poštou celkem 1,8 milionu složenek. Zhruba 50 tisíc poplatníků platí daň prostřednictvím SIPO. Lhůta pro úhradu celé daně či alespoň její první splátky končí 2. června.
Rozesílané platební údaje obsahují číslo bankovního účtu finančního úřadu, na který se daň platí, včetně předčíslí a kódu banky. Tištěná složenka nebude zasílána těm poplatníkům, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku, platí daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO nebo se přihlásili k zasílání platebních údajů na e-mail. "Všechny potřebné údaje včetně QR kódu najdete zároveň ve vaší daňové informační schránce v portálu MOJE daně," uvedla generální ředitelka finanční správy Hornochová.
Daň z nemovitých věcí je stanovena vždy za všechny nemovité věci poplatníka, které se nachází na území jednoho kraje. Vlastník více nemovitých věcí v jednom kraji, jehož daň nepřesahuje 5 000 Kč, najde v zásilce jen jednu složenku s vyčíslením konečné výše daně za všechny nemovité věci. V případě, že poplatník vlastní nemovité věci na území různých krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 Kč, obdrží více složenek. Nepřesáhne-li výše daně 5 000 Kč, je splatná do 2. června 2025. Je-li daň vyšší než 5 000 Kč, je možné ji uhradit ve dvou splátkách, a to do 2. června 2025 a do 1. prosince 2025. Nejčastějšími způsoby, jak daň zaplatit, jsou bezhotovostní převod z účtu poplatníka na účet finančního úřadu nebo složenkou na pobočce České pošty. Variabilním symbolem pro platbu daně nebo jednotlivé splátky je rodné číslo fyzické osoby nebo IČO právnické osoby. Konstantním symbolem pak 1148 při bezhotovostní platbě a 1149 při hotovostní platbě složenkou.
S