Komodity zažívají boom
09.10.2024
Zlato láme rekordy, průmyslové kovy jsou na vzestupu. Nedávné změny na světových finančních trzích, včetně nízkých sazeb a eskalace konfliktu na Blízkém východě, vyhnaly cenu zlata opět vzhůru. Podruhé za poslední období tak překonala novou rekordní úroveň. Kromě toho zaznamenaly pozitivní cenový vývoj také průmyslové kovy. Čína se nečekaně rozhodla zavést ekonomická stimulační opatření týkající se bankovních rezerv, hypoték a trhu s nemovitostmi, což způsobilo prudký růst cen železné rudy a mědi, které dosáhly dvouměsíčního maxima.
Spotové zlato vzrostlo ráno 25. září 2024 na nové rekordní maximum 2 670,52 USD za unci, přičemž futures na zlato s prosincovým dodáním dosáhly maxima 2 694,75 USD za unci. Později u obou došlo k mírné korekci, ale stále se držely na vysokých úrovních. Podíváme-li se na procentuální výnos, vidíme, že spotová cena drahého kovu meziročně vzrostla o více než 43 % a futures kontrakty si připsaly zisk téměř 37 %.
Cena drahého kovu vzrostla na nové rekordní maximum díky nižším úrokovým sazbám. Nedávné rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů mělo totiž na světové trhy významný dopad. Vzhledem k tomu, že Fed přechází do cyklu uvolňování a očekává se další snižování sazeb, hodnota amerického dolaru oslabila, což zlatu poskytlo silnou podporu. Podle City se nyní očekává celkové snížení úrokových sazeb o 125 bazických bodů, přičemž banka Goldman Sachs předpovídá snížení o 25 bazických bodů na každém zasedání až do poloviny roku 2025. investoři pozorně sledují prohlášení představitelů rezervního systému a také klíčové ekonomické údaje, které jim napoví o budoucnosti politiky Fedu. K celkovému nadšení přispívají i prohlášení prezidentů poboček centrálních bank. Zatímco Neel Kashkari z minneapoliského Fedu zastává holubičí postoj s nižším snížením, prezident chicagské pobočky Austan Goolsbee očekává výraznější snížení.
Začátek posledního zářijového týdne byl pozitivní i pro průmyslové kovy. Referenční kontrakty na měď se 25. září na Londýnské burze kovů (LME) obchodovaly za 9 864 USD za tunu a futures na prosincové dodání na Chicagské burze kovů (CME) za 4,51 USD za libru. Obě hodnoty se blížily dvouměsíčním maximům s meziročním ziskem kolem 20 %. Futures na železnou rudu s lednovým dodáním zaznamenaly prudký jednodenní nárůst o více než 5 %. Na čínské komoditní burze v Dalianu uzavřely obchodní den na úrovni 715,50 CNY (101,84 USD) za metrickou tunu. V porovnání se situací před rokem byla ruda o 4 % levnější.
S
Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S