Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
V Česku přibylo od revoluce 126 kilometrů železnic
19.08.2019
Kvalita šla nahoru. Zatímco dálniční síť v Česku se od sametové revoluce v roce 1989 rozrostla na více než 3,5násobek, příliš se naopak nezměnil rozsah tuzemských železnic. Stát před 30 lety evidoval 336 kilometrů dálnic, na konci loňského roku to bylo 1251 kilometrů.
Nejde ale jen o nově postavené cesty, část dálnic vznikla překvalifikací ze silnic první třídy. Naopak délka železnic v roce 1989 byla 9446 kilometrů, na konci loňského roku bylo v provozu o 126 kilometrů více. Železnice se spíše modernizovaly. Úpadek pak zaznamenala vodní doprava. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Mnohonásobně se také zvýšila hustota dopravy. Stát je za výstavbu dálnic a silnic dlouhodobě kritizován, Česko totiž ve srovnání s okolními státy zaostává. Například loni byly zprovozněny čtyři kilometry nových dálnic. Podle analytika společnosti Cyrrus Petra Pelce se i přesto kvalita hlavních silnic, tedy dálnic a silnic první třídy, od té doby výrazně zlepšila.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Češi loni za cyklistiku utratili 10 miliard
18.08.2019
Bezmála deset miliard korun loni utratili Češi za jízdní kola, cyklistické doplňky, náhradní díly a servis svých bicyklů. Na nákup nových jízdních kol z celkových útrat připadlo sedm miliard korun, přičemž stále větší podíl na těchto tržbách mají dražší elektrokola. Na dotaz redakce to řekl specialista na cyklistický trh a soudní znalec v oboru jízdních kol Petr Kohoutek ze společnosti Euro Bike.
Prodej jízdních kol v celkové hodnotě sedm miliard korun podle Kohoutka představuje zhruba dvě třetiny cyklistického trhu v Česku. Za cyklistické doplňky, příslušenství a náhradní díly loni Češi loni utratili přibližně 2,45 miliardy korun. Tržby za servis jízdních kol obnášely 350 milionů korun. Celkový obrat prodejců tak činil 9,8 miliardy korun. V České republice bylo loni podle odhadu Kohoutka prodáno až 350 tisíc jízdních kol, z toho elektrokol 87 500. Zatímco průměrná cena běžného jízdního kola činila přibližně 15 tisíc korun, tak u elektrokol byla 35 tisíc korun. Letos by se mělo v Česku prodat 90 až 100 tisíc elektrokol. "Elektrokola budou představovat zhruba 20 až 25 procent trhu. To je extrémní nárůst, i když například v Holandsku nyní představuje prodej elektrokol až 40 procent trhu s jízdními koly," podotkl Kohoutek.
Stále více lidí mění své profese, školí se na IT
16.08.2019
ystudovali filozofickou fakultu, ekonomiku nebo učitelství, teď se ale narychlo rekvalifikují. Stále více Čechů prochází bleskovým školením, aby mohli začít pracovat v IT firmách.
Těm v poslední době zoufale chybí tisíce lidí a částečným řešením tohoto problému jsou právě zaměstnanci přeškolení z jiných oborů. I pro ně je změna výhodná, coby ajťáci si mnohdy po určité době vydělají více než ve své původní profesi.
Sklizeň obilovin bude letos vyšší, kvalita ale bude kvůli suchu podprůměrná
14.08.2019
Sklizeň základních obilovin bude letos o osm procent vyšší než loni, stoupne na 6,988 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který v úterý podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 15,3 procenta na 1,194 milionu tun. Prvotní odhad před měsícem byl optimističtější, předpokládal růst sklizně obilí o 8,5 procenta a u řepky pokles o 12,2 procenta.
Komora letošní úrodu obilovin hodnotí jako průměrnou. Tajemník komory Jan Doležal dodal, že porovnání s loňským rokem není úplně odpovídající o velikosti sklizně, protože loňský rok byl mimořádně suchý. "Je důležité se soustředit na údaj, že očekávaná úroda základních obilovin je o 4,9 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let a je srovnatelná s desetiletým průměrem," upozornil. "Meziroční nárůst produkce je ovlivněn především vyšším výnosem 5,49 t/ha, ale také rozšířením osevní plochy o 1,8 procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková. Výměra ozimých obilovin je ve srovnání s loňskem vyšší, zmenšila se ale plocha osetá jařinami. Statistici očekávají, že letos budou vyšší hektarové výnosy u všech sledovaných obilovin.