Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Britská vláda se připravuje na tvrdý brexit
09.10.2019
Británie v úterý představila změny v prozatímním celním režimu, který by vstoupil v platnost v případě odchodu země z Evropské unie bez dohody. Uvedla, že 88 procent dovozu by v rámci tohoto režimu nečelilo žádným clům. Informovala o tom agentura Reuters.
"Britské podniky nebudou při dovozu do Británie u většiny zboží platit žádná cla, pokud opustíme EU bez dohody," napsala britská vláda ve své úterní zprávě. "Bude to znamenat nižší ceny v obchodech," dodala. Británie poprvé zveřejnila podobu prozatímního celního režimu letos v březnu před původně plánovaným termínem brexitu. Revidovaná verze mimo jiné snižuje cla na nákladní automobily a upravuje cla na bioethanol. Úpravy mají podle vlády zajistit hladké fungování dodavatelských řetězců a udržet spotřebitelské ceny na nízké úrovni. Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU. "Británie opustí EU 31. října a my spolupracujeme s podniky, abychom zajistili, že Británie bude od prvního dne připravena obchodovat," uvedl ministr pro mezinárodní obchod Conor Burns. "Náš prozatímní celní režim podpoří britskou ekonomiku jako celek, pomůže britským podnikům při obchodování a otevře příležitosti k dovozu nejlepšího zboží z celého světa za nejlepší ceny pro britské spotřebitele," dodal.
EU bude dotace rozdělovat podle kvality projektů
07.10.2019
Film Nabarvené ptáče, který nedávno soutěžil na Benátském filmovém festivalu, málem nevznikl. Režiséru Václavu Marhoulovi chybělo 33 milionů korun. Peníze sehnal jen díky půjčce zaručené jedním ze speciálních fondů existujících v rámci společného evropského rozpočtu.
"Bez téhle půjčky bych Ptáče prostě nedokončil," říká Marhoul. Jeho film je tak jedním z mála příkladů, kdy se Češi dokázali dostat k evropským penězům i jinak než prostřednictvím tradičních dotací. Těch přitom bude v budoucnu výrazně méně a na peníze si tak stále častěji "sáhnou" jen lidé jako Marhoul, kteří dokážou uspět v soutěži s projekty ze všech zemí Evropské unie. A rozhodně se to nebude týkat jen filmařů.
Česká mobilní síť je jedna z nejkvalitnějších v Evropě
04.10.2019
Vodafone, nejmenší český operátor mobilní sítě, se dočká razantního rozšíření byznysu, které mu má pomoci v boji proti spojené konkurenci. V červenci firma převzala provozovatele kabelové televize UPC a s ním i 1,5 milionu domácností připojených k vysokorychlostní kabelové síti.
Půl milionu zákazníků využívá kabelovou přípojku jako jedno z nejlepších řešení pro rychlý internet, půl milionu má kabelovou televizi a dvě stě tisíc má přes kabel i telefon. Viceprezident českého Vodafonu John Rutherford upozorňuje, že integrace s UPC nejenom otevřela zákazníkům dveře k neomezeným datovým tarifům, ale nových služeb se dočkají i firmy.
Smart City: Praha v žebříčku chytrých měst předstihla i Londýn.
04.10.2019
Praha se v žebříčku chytrých měst umístila na 19. příčce se 102 srovnávaných světových metropolí.
Nejlepší byly Singapur a Curych, sedm měst z nejlepší desítky je z Evropy. V evropském žebříčku je Praha na 11. místě.