Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna
07.03.2025
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.
Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.
Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.
Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Mobilní bankovnictví pravidelně používají mladí i senioři
14.06.2024
Mobilní bankovnictví je už nedílnou součástí správy financí. Pravidelně ho používá 8 z 10 Čechů, nejčastěji mladí ve věku 25–34 let (91 %). Pro 75 % z nich je aplikace banky jedním z nástrojů pro plánování financí. 49 % Čechů má nastavené notifikace při pohybech na účtu. Vyplývá to z průzkumu společnosti NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
Pravidelné používání mobilního bankovnictví je v dnešní době už téměř samozřejmostí, je tomu tak pro 8 z 10 Čechů. Nejvíce ho pro správu financí a udržení přehledu o nich využívají lidé mezi 25 a 34 lety (91 %). S věkem četnost využití těchto aplikací klesá, ale i ve věkové kategorii 55 až 64 let jej pravidelně využívá 67 % Čechů. Naopak vzestupný trend je patrný u využití podle příjmu domácnosti, čím vyšší příjem, tím větší podíl pravidelných uživatelů. V domácnostech s výdělkem do 30 tisíc korun měsíčně je 73 % pravidelných uživatelů, zatímco z těch, kteří mají výdělky nad 60 tisíc, používá mobilní bankovnictví až 90 %.
Obliba používání mobilní aplikace také v čase roste. Téměř třetina bankovních klientů využívá bankovnictví v mobilu více než před rokem. I zde je nejvyšší nárůst u ještě mladších klientů, konkrétně u skupiny 18 až 24 let je nárůst využití o 43 %. Mobilní bankovnictví slouží také jako pomocník při plánování financí. Jednoznačně ho tak vnímá čtvrtina všech klientů bank, dalších více než 40 % tuto funkci chápe jako doplňkovou. Nejčastěji je mobilní aplikace pro práci s financemi využívána ve věkové skupině 18 až 24 let. Průzkum provedla agentura NMS Market Research v březnu 2024 online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1010 respondentů ve věku 18-64 let.
S
Světová banka zlepšila výhled globální ekonomiky
12.06.2024
Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,6 procenta. Světové hospodářství by tak mělo růst stejným tempem jako v loňském roce. Ve své předchozí prognóze, která je z ledna, přitom banka předpovídala zpomalení růstu na 2,4 procenta. Za zlepšením výhledu stojí zejména příznivý hospodářský vývoj ve Spojených státech, uvedla banka. Světová banka nadále předpokládá, že v příštím roce globální hospodářský růst zrychlí na 2,7 procenta. Se stejným tempem růstu počítá banka rovněž v dalším roce. Tempo růstu světové ekonomiky bude nadále zaostávat za ročním průměrem z deseti let před koronavirovou krizí, který činil 3,1 procenta.
Rovněž varovala, že ekonomiky nejchudších zemí světa se potýkají s rozsáhlým zadlužením a vysokými úrokovými sazbami a že prosperitu po celém světě ohrožují rostoucí obchodní bariéry.
Banka také předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, stejným tempem jako vloni. V lednu přitom letošní růst největší ekonomiky světa odhadovala na 1,6 procenta. Světová banka nadále předpokládá, že HDP eurozóny se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta, zatímco loni ekonomika zemí používajících euro vzrostla o 0,5 procenta. Odhad růstu ekonomiky eurozóny na příští rok nicméně banka snížila na 1,4 procenta, zatímco dosud čekala 1,6 procenta. V dalším roce počítá se zpomalením růstu na 1,3 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Počet dolarových milionářů se loni zvýšil na 22,8 milionu
11.06.2024
Počet dolarových milionářů se loni zvýšil o 5,1 procenta na 22,8 milionu. Podle studie World Wealth Report poradenské společnosti Capgemini je jich tak nejvíce od roku 1997, kdy údaje o nich začala vyhodnocovat. Majetek bohatých vzrostl o 4,7 procenta na rekordních 86,8 bilionu dolarů (1,97 biliardy korun). Pomohl mimo jiné růst akciových trhů, uvedla agentura DPA.
Největší nárůst milionářů zaznamenala Severní Amerika. Díky silné ekonomice, polevující inflaci a boomu na akciových trzích vzrostl majetek bohatých v tomto regionu o 7,2 procenta na 26,1 bilionu dolarů. Počet bohatých lidí se tam zvýšil o 7,1 procenta na 7,431 milionu.
"Tento trend pokračuje podobně ve většině regionů, i když v menší míře," uvádí studie.
V čele žebříčku zůstávají Spojené státy před Japonskem s počtem 3,777 milionu dolarových milionářů. Před rokem jich bylo 3,551 milionu. Na třetím místě je Německo s počtem 1,65 milionu milionářů, což představuje meziroční nárůst o 2,1 procenta. Čína obsadila čtvrtou příčku s více než 1,5 milionu dolarových milionářů, zatímco před rokem jich tam bylo 1,498 milionu.
Capgemini sestavuje svou zprávu každoročně od roku 1997. Pro výpočet majetku zohledňuje akcie, cenné papíry s pevným úrokem, alternativní investice, hotovost a nemovitosti, pokud v nich jejich vlastníci nebydlí. Nezahrnuje do něj sbírky ani zboží dlouhodobé spotřeby. Analýza vyhodnocuje 71 zemí, které představují více než 98 procent světového hrubého národního důchodu a 99 procent globální kapitalizace akciového trhu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem
06.06.2024
Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem a podnikatelů, v případě podniků s obratem nad 40 milionů korun jsou to dokonce čtyři pětiny. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem. Agentura Datank se dotazovala 400 respondentů v březnu a dubnu. "Zatímco o přechodu od české koruny k euru se vedou politické, ekonomické i společenské debaty, mezi firmami a podnikateli se nálada postupně obrací ve prospěch vstupu do eurozóny, ve které je nyní dvacet z celkem 27 zemí Evropské unie," uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
ČSOB se v letošním roce v rámci Indexu očekávání firem poprvé zaměřila i na hloubkové prověření stavu "eurizace" českého podnikatelského prostředí. "Potvrdilo se, že naše firmy a podnikatelé jsou s eurem silně propojeni a naprosto standardně ho využívají ve své obchodní činnosti, a to od zahraničních plateb, přes tržby z prodeje výrobků a domácí platby, ke splácení úvěrů a účetnictví až po výplaty a hrazení nájmů. Lze předpokládat, že provázanost naší ekonomiky s eurem se bude dál prohlubovat," doplnil Prokop.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)