Zajímavé články

  • Snižování zahraničního stravného – pravidla pro zaměstnavatelskou praxi

    Může zaměstnavatel snížit valutové diety – a dát na jídlo zaměstnancům na zahraniční pracovní cestu méně, než předepisuje vyhláška? Jak je to se snižováním státem předepsaných základních sazby zahraničního stravného? Kdy a o kolik je lze snížit? K věci se vyjádřil Nejvyšší soud.

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Konec roku ve mzdové účtárně

    S koncem kalendářního roku má mzdová účetní významné evidenční povinnosti zasahující do sociální sféry zaměstnance – důchodové oblasti. Musí uzavřít veškeré údaje, které se zapisují do evidenčního listu důchodového pojištění (dále ELDP) zaměstnance. Co všechno musí mzdová účetní do ELDP zapsat? Jaké další povinnosti má koncem roku?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Zdravotní pojištění – různé typy a délka trvání pracovněprávních vztahů

    Zaměstnavatelé standardně uzavírají se zaměstnanci „klasické“ pracovní smlouvy nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Proč je ve zdravotním pojištění důležitá výše příjmu s ohledem na typ sjednaného pracovněprávního vztahu?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Odpovědnost za přeplatek mzdy

    Na výplatách se vyplatilo více, než mělo – kdo musí rozdíl nahradit? Ten kdo to spletl, anebo ten, kdo peníze navíc dostal? Musí zaměstnanec vrátit peníze, když dostal na výplatě více, než měl, anebo nemusí? A odpovídá za škodu i ten, kdo výplatu špatně určil nebo spočítal, anebo ne?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Mzdové spory a jejich řešení

    Současný nedostatek pracovních sil podněcuje zaměstnavatele ke zlepšování mzdových podmínek. Zvyšování mzdy a různých příplatků se stává významnou benefiční výhodou. Existuje řada firem, které sjednaná mzdová práva nerealizují nebo se jejich navyšování, sjednaných zejména v dohodách, kolektivních smlouvách a vnitřních předpisech, brání. Pak často dochází ke sporům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, které nemusí být „urovnány“ přímo na pracovištích, ale řeší se podle pracovněprávních předpisů. Jakým legislativním způsobem k tomu dochází?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Oprava základu daně a připravované změny

    Plátce daně, který uskutečnil zdanitelné plnění podle zákona o dani z přidané hodnoty, provádí ve stanovených případech opravu dříve stanoveného základu daně a tím i výše daně, kterou z tohoto zdanitelného plnění přiznal. Aktuálně platné znění zákona o DPH upravuje obecná pravidla pro provádění opravy základu daně v § 42. Jaké jsou aktuálně platná pravidla pro stanovení základu daně? Jaké jsou navrhované změny v pravidlech pro provádění opravy základu daně?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Vnitřní předpis a pracovní řád - rozdíly

    Vnitřní předpis může stanovit mzdová nebo platová práva a ostatní práva v pracovněprávních vztazích, z nichž je oprávněn zaměstnanec. Vnitřní předpis je závazný pro zaměstnavatele a pro všechny jeho zaměstnance. Naproti tomu pracovní řád je zvláštním druhem vnitřního předpisu, protože rozvádí ustanovení zákoníku práce, popřípadě dalších zvláštních předpisů a stanoví povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance vyplývající z pracovněprávních vztahů. Jaký je rozdíl mezi vnitřním předpisem a pracovním řádem?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Rekvalifikací k novému (jinému) zaměstnání

    Každá, byť i elementární změna kvalifikace může být považována za rekvalifikaci, jestliže umožní další nebo nové pracovní uplatnění. Při určování a rozsahu teoretické nebo praktické přípravy, která je základem rekvalifikace, se vychází z dosavadní kvalifikace uchazeče nebo zájemce o zaměstnání. Podle § 108 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále ZOZ) se za rekvalifikaci považuje nejen získání nebo rozšíření stávající kvalifikace, ale také její zvýšení, prohloubení, udržování nebo obnovování. Jedná se zejména o rekvalifikaci osob, které po určité období nevykonávaly své povolání, např. matky na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo uchazeči dlouhodobě nezaměstnaní. V souvislosti s uplatněním těchto osob na trhu práce je potřebné jejich znalosti obnovit. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala. Rekvalifikace se vztahuje nejen na uchazeče o zaměstnání a zájemce o zaměstnání, ale i na všechny osoby, které si např. zajišťují rekvalifikaci samy nebo ji pro ně zajišťuje zaměstnavatel.

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Odpočet daně při registraci plátce

    V textu jsou vysvětlena základní pravidla pro uplatňování nároku na odpočet daně, která musí respektovat také plátce, který uplatňuje nárok na odpočet daně podle § 79 zákona o DPH u přijatého zdanitelného plněni pořízeného před datem registrace. Návazně jsou s využitím příkladů vysvětlena aktuálně platná pravidla vyplývající z § 79 zákona o DPH a upozorněno na navrhované změny v tomto paragrafu, které jsou součástí vládního návrhu novely zákona o DPH s navrhovanou účinností od 1. 1. 2019.

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Příjmy z kapitálového majetku u FO

    Příjmy z kapitálového majetku tvoří jeden z dílčích základů daně fyzických osob (§ 8 ZDP). Většina těchto příjmů je sice zdaněna srážkovou daní, tzn., že poplatník – FO – obdrží příjem již po jeho zdanění a dále jej nezdaňuje ani neuvádí v daňovém přiznání.

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner