-
Jaké problémy vyřešila, jaké otázky zodpověděla, jaké právní normy vyložila v poslední době soudní praxe čili judikatura v otázkách rozvázání pracovního poměru a nároků vyplývajících z neplatného pracovního rozvázání pracovního poměru?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Které rozhodné částky platí u dohod od 1. 1. 2019? Jak se postupuje v případě, když je zaměstnanci zúčtována odměna po skončení dohody, která účast na zdravotním pojištění nezaložila? Musí být při poklesu příjmu pod rozhodnou částku odhlašována jako zaměstnanec i osoba, za kterou současně platí pojistné stát?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Daňová optimalizace je taková činnost poplatníka, která vede s využitím všech zákonných možností ke stanovení a odvedení co nejnižší daně z příjmů. V zájmu poplatníka daně z příjmů fyzických osob je v daňovém přiznání k dani z příjmů rovněž plně uplatnit nezdanitelné částí základu daně (odpočty), které umožňuje § 15 ZDP, položky odčitatelné od základu daně specifikované v § 34 ZDP a všechny slevy na dani dle § 35 až § 35bb ZDP, protože neuplatněný odpočet od základu daně a neuplatněnou slevu na dani v příslušném zdaňovacím období již nelze uplatnit v dalších zdaňovacích obdobích. V následujícím textu si zodpovíme několik dotazů k optimalizaci daňové povinnosti poplatníka daně z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2018.
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Účetní závěrka se sestavuje v pravidelných intervalech, pravidelně se k tomuto tématu také zpracovávají příspěvky, které by měly být nápomocné při jejich sestavování. V rámci tohoto článku se pokusíme o totéž, tentokráte s platností pro závěrku sestavenou za rok 2018. Připomeneme aktuální legislativní novinky, zaměříme pozornost na samotnou účetní závěrku s důrazem na správné sestavení výkazů (význam jednotlivých položek) a připomeneme další nezbytné kroky, na které bychom neměli zapomenout v případě schvalování účetní závěrky.
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Výdaje spojené s pořizováním hmotného majetku uplatní poplatník do výdajů daňových prostřednictvím odpisů podle § 26 až 33 ZDP. Jde-li o hmotný majetek pořízený úplatně, je podle § 29 odst. 1 písm. a) ZDP vstupní cenou pořizovací cena, kterou definují účetní předpisy. Za majetek pořízený úplatně se považuje majetek nabytý koupí nebo směnou?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Celkový výnos daně z příjmů PO za rok 2018 se předpokládá 182 miliard Kč. Na celkových daňových příjmech státu 1 041 mld. Kč se tedy podílí významně 17,5 %. Jelikož patří mezi sdílené příjmy, přiživí se na něm rozpočty krajů a obcí, kterým připadne plně výnos DPPO z jejich vedlejší činnosti (7 mld. Kč) a ze zbývajících 175 mld. Kč se převede krajů 8,92 % a obcím 23,58 %. Státní rozpočet se proto musí spokojit se zbytkem celostátního výnosu DPPO, který je pro rok 2018 plánován 118 mld. Kč.
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
V důsledku růstu ekonomiky se zvyšuje počet zaměstnanců, s nimiž zaměstnavatelé sjednávají pracovní smlouvy. Je to opačný trend od nedávné doby, kdy se zaměstnavatelé se zaměstnanci „loučili“ v počtu, který daleko přesahoval počet nově uzavřených pracovních poměrů. Jaké jsou možné a časté chyby a nedostatky, kterých se zaměstnavatelé v pracovních smlouvách dopouštějí i ve světle nového občanského zákoníku?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Cizincem se rozumí fyzická osoba, která není státním občanem ČR, občanem EU, ani jeho rodinným příslušníkem. Cizinci mohou být zaměstnání na základě zaměstnanecké karty, modré karty nebo karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance. Jaká pravidla platí u jednotlivých karet? Jak je to se zaměstnáváním uprchlíků?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Kdo je povinen hradit silniční daň v případě, že zaměstnanec použije k pracovní cestě svůj soukromý automobil? A jak tomu bude v případě, že zaměstnanec použije nákladní automobil, který vlastní?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
U kterých skupin zaměstnanců vzniká zaměstnavateli od 1. ledna 2019 povinnost platit za zaměstnance pojistné při příjmu alespoň 3 000 Kč? Jaké možnosti řešení pojistného vztahu přicházejí pro pojištěnce v úvahu, pokud příjem na dohodu o pracovní činnosti nedosáhne 3 000 Kč? Pokud zaměstnavatel začne zaměstnávat osobu, za kterou je současně plátcem pojistného i stát, sděluje zdravotní pojišťovně také tuto skutečnost?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)