-
V personální praxi stále „přežívají“ názory, že výpovědní doba může být jen dvouměsíční. Nevychází se ze skutečnosti, že zákoník práce uvádí před stanovením její dvouměsíční délky v § 51 slovo „nejméně.“ Ovšem nastávají právní situace, kdy může být tato doba i kratší. Je to případech přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů. O které právní situace se jedná?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Novelou zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty, ve znění p.p. (dále jen „zákon o DPH“), která byla provedena zákonem č. 80/2019 Sb., byla vedle dalších změn upravena dílčím způsobem také pravidla pro uplatňování DPH u nájmu nemovitých věcí.
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Předmětem daně z přidané hodnoty je dodání zboží za úplatu, a to osobou povinnou k dani, která jedná jako taková s místem plnění v tuzemsku. Místo plnění tedy prakticky určuje v zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění p.p. (dále jen „zákona o DPH“) v souladu se směrnicí Rady 2006/112/ES o společném systému DPH (dále jen „směrnice o DPH“), navazujícím nařízením Rady č. 282/2011, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o DPH (dále jen „provádění nařízení ke směrnici o DPH“) a judikaturou Soudního dvora Evropské unie (SD EU) „místo zdanění“, tj. stát, v němž má být odvedena daň či přiznáno uskutečnění plnění, a to podle předpisů platných v zemi, kde je místo plnění.
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Ministerstvo spravedlnosti na základě hodnocení dosavadního fungování nové civilní legislativy vyhotovilo návrh zákona, kterým se mění zákon o obchodních společnostech a družstvech a některé další zákony. Cílem návrhu je odstranit některé nedostatky, které doposud vyvstaly v praxi. Novelu zákona projednal na své prosincové schůzi Senát a vrátil jej Poslanecké sněmovně s jedním pozměňovacím návrhem. Zákon tedy nenabude účinnosti v plánovaném termínu 1. ledna 2020, ale bude opětovně projednán na lednové schůzi Poslanecké sněmovny. Jaké změny po schválení nastanou?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Kratší pracovní doba pod rozsah stanovené týdenní pracovní doby může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Jak se při kratší pracovní době posuzuje práce přesčas a přestávka v práci? Jak zaměstnavatel rozvrhuje pracovní dobu a k čemu musí přihlížet?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Reklamní a propagační předměty patří mezi náklady na reklamu, které nejsou zákonem o daních z příjmů z pohledu daňové uznatelnosti konkrétně upraveny. Jejich daňová uznatelnost se tak posuzuje podle obecné úpravy obsažené v § 24 odst. 1 ZDP, tedy zda se jedná o výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Musí být i u reklamních a propagačních předmětů tato základní podmínka splněna?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Fyzické osoby mohou mít různé druhy příjmů. Ty buď jsou předmětem daně z příjmů FO, nebo předmětem této daně nejsou. I když se jedná o příjmy, které předmětem daně jsou, neznamená to automaticky, že budou (z)daněny. Existuje celá škála příjmů FO, které jsou od daně osvobozeny. O jaké příjmy se jedná?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Zabezpečování práva na zaměstnání je významným prvkem státní politiky zaměstnanosti. Krajské pobočky Úřadu práce ČR zabezpečují uplatňování nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a poskytují příspěvky z prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti. V jaké výši jsou příspěvky od úřadu práce pro OSVČ se zdravotním postižením v roce 2020?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
Novela zákona o nemocenském pojištění a zákona o pojistném na sociální zabezpečení a některých dalších zákonů zavedla s účinností od 1. ledna 2020 eNeschopenky. Cílem nové právní úpravy eNeschopenky je usnadnit práci lékařů a ulehčit život zaměstnavatelům i nemocným zaměstnancům. V praxi však vzniká řada otázek. Jaký je postup v praxi?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)
-
ZDP dělí příjmy fyzických osob do pěti kategorií – příjmy ze závislé činnosti (§ 6 ZDP), příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 ZDP), příjmy z kapitálového majetku (§ 8 ZDP), příjmy z nájmu (§ 9 ZDP) a příjmy ostatní (§ 10 ZDP). Ostatní příjmy jsou „zbytkovou“ kategorií příjmů, které nespadají do některého z výše uvedených ustanovení ZDP § 6 až § 9. Škála ostatních příjmů je tedy nesmírně široká a jejich výčet, jak v § 10 ZDP, tak v dalším textu je pouze demonstrativní. Co tedy tvoří ostatní příjmy?
(pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)