Zajímavé články

  • Solidární zvýšení daně a zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti

    V roce 2013 zákon o daních z příjmů zavedl pro poplatníky fyzické osoby s příjmy ze závislé činnosti a pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti, tzv. solidární zvýšení daně. Toto zvýšení daně činí 7 % z uvedených příjmů nad zákonem stanovený limit. Zaměstnancům se daň zvyšuje již v průběhu roku 2013 v rámci placených záloh na daň, poplatníci s příjmy ze samostatné činnosti toto zvýšení daně uhradí po ukončení roku, v rámci daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Jak se bude postupovat v zdaňovacím období roku 2020?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Závazky zaměstnanců – právní zajištění

    Pracovněprávní předpisy, zejména zákoník práce stanoví zaměstnancům řadu povinností. Nejdůležitější jsou v oblasti náhrady škody (např. poškozování majetku zaměstnavatele, porušování dohody o odpovědnosti) a využívání pracovní doby. Zaměstnavatelé se snaží čelit těmto problémům, často způsobem neodpovídajícím právním předpisům. Jedná se např. o vyžadování peněžní kauce před nástupem do zaměstnání, provádění srážek ze mzdy bez dohody, porušování bezpečnostních předpisů apod.

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Agenturní zaměstnávání

    Podle zákoníku práce se za závislou práci považují také případy, kdy zaměstnavatel neboli agentura práce na základě povolení podle zvláštního právního předpisu dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli na základě ujednání v pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti, kterým se agentura práce zaváže zajistit svému zaměstnanci dočasný výkon práce podle pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele a zaměstnanec se zaváže tuto práci konat podle pokynů uživatele a na základě dohody o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce, uzavřené mezi agenturou práce a uživatelem.

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Osvobození bezúplatných příjmů dle §?4a zákona o daních z příjmů

    Z hlediska osvobození příjmů od daně jsou pro fyzické osoby velmi důležitá dvě ustanovení zákona o daních z příjmů. Jednak jde o ustanovení § 4, které obsahuje výčet osvobození od daně z příjmů a pak § 4a, které obsahuje výčet osvobození bezúplatných příjmů. Jaké jsou nejčastěji využívané případy osvobození bezúplatných příjmů obsažené v § 4a ZDP?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Dohoda o hmotné odpovědnosti – nové výklady pro praxi, nová judikatura

    Může být platně uzavřena dohoda o odpovědnosti za hodnoty svěřené k vyúčtování čili tzv. hmotná odpovědnost resp. dohoda o ní ještě před vznikem pracovního poměru, už v dopředu uzavírané pracovní smlouvě? Odpovídá pak zaměstnanec i za věci v regálech volně přístupné zákazníkům, kteří třeba kradou? Kdy se zaměstnanec své hmotné odpovědnosti zprostí? Jaké další otázky pro praxi zodpověděl, jaké výklady podal k hmotné odpovědnosti Nejvyšší soud ČR v r. 2019?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Časové rozlišení v účetních a daních podnikatelů

    V následujícím příspěvku se zaměříme na problematiku časového rozlišení výnosů a nákladů v účetnictví podnikatelských subjektů a zmíníme i některé daňové souvislosti. Zabývat se tedy budeme účetními jednotkami, které účtují podle vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě PÚ.

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Nájem úplatně pořízeného NHM a daňové výdaje

    Jaké jsou právní podmínky nájmu bytu a jaký je rozdíl mezi údržbou a opravou bytu? Jaké jsou možnosti zdanění příjmů z nájmu bytu a jaké daňové výdaje si může uplatnit pronajímatel? Jak postupuje vlastník při stanovení odpisů pronajatého bytu? A jak je tomu se zálohami na služby a platbami do fondu oprav SVJ?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Pracovněprávní problémy

    Zákoník práce se uplatňuje v pracovněprávních vztazích společně s novým občanským zákoníkem. V personální praxi se přitom objevuje řada problémů, které je nutno řešit. Jaké jsou nejčastější pracovněprávní problémy, které se vyskytly v průběhu roku 2019? Jaká jsou jejich legislativní řešení?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Kratší pracovní úvazek – výhody a nevýhody (1.)

    Kratší pracovní doba pod rozsah stanovené týdenní pracovní doby může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, které odpovídají sjednané kratší pracovní době. Jaký má vliv kratší pracovní doba na mzdu/plat, práci přesčas, dovolenou, překážky v práci apod.?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

  • Výdaje na reklamu – daňová uznatelnost

    Problematika daňových nákladů v souvislosti s reklamou patří k těm složitějším, a to zejména z toho důvodu, že tyto náklady nejsou přímo specificky upraveny v § 24 odst. 2 ZDP, a je tedy nutné postupovat podle obecné úpravy § 24 odst. 1 ZDP. Pravdou je, že tyto výdaje patří mezi ty, na které se správci daně s oblibou zaměřují, a tak je nutné počítat s tím, že daňový subjekt bude muset být schopen dobře prokázat, že se jedná o výdaje na dosažení, zajištění či udržení zdanitelných příjmů a zejména to, že se příslušná reklama opravdu uskutečnila. Co se reklamou rozumí?

    (pro prohlížení dokumentu se musíte přihlásit)

duben 2025
T po út st čt so ne
14 31 1 2 3 4 5 6
15 7 8 9 10 11 12 13
16 14 15 16 17 18 19 20
17 21 22 23 24 25 26 27
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
Dnes má svátek Blahoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner